IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Финансовата комисия прие на първо четене актуализацията на бюджета

Парите, които плащаме за издръжка на държавната администрация, са повече от парите, които плащаме за пенсии, каза финансовият министър Асен Василев

16:53 | 24.08.21 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Депутатите от парламентарната Комисия по бюджет и финанси приеха на първо четене актуализацията на държавния бюджет, предложена от служебния кабинет. 

По време на дебатите финансовият министър Асен Василев коментира, че със съкращаването на разходите за администрацията и изчистването на структурата на министерствата от неефективни бройки, които не са заети, и функции, които стават излишни, може да се стигне до намаляване на разходите с около 500 млн. лв. „Парите, които плащаме за издръжка на държавната администрация, са повече от парите, които плащаме за пенсии“, каза той и обясни, че фискалната отговорност се състои в това да се направи анализ по министерства на ефективността, а не да се вземе рамката от миналата година и механично да се увеличат разходите с някакъв процент.

„На доста места има неефективни процеси, има незаети бройки, които продължават да се бюджетират като щат. Има функции, които са с отпаднала необходимост и сме помолили министерствата, доколкото е възможно, да направят тези прегледи и да направят един функционален анализ и да подадат обратно бюджети, които отговарят на нуждите и дейностите, които трябва да правят“, обясни той. 

Според депутата от БСП Румен Гечев политиката на затягане на коланите е неадекватна. Той даде за пример, че дори много добре развити страни не съставят бюджети с такъв малък дефицит – Испания залага 11% дефицит, а Белгия – 9,4%.  Според него с 3% дефицит няма да можем да излезем от последното място, което дълбаем и оправданията с маастрихстките критерии са остарели.

„Никой, освен Дания, не спазва никакви Маастрихстки критерии. Това не значи, че трябва да се юрнем сега да харчим! Значи, че не правим това, което правят нашите партньори", каза Гечев и добави, че преди 3 години Международният валутен фонд се извини на световната икономическа общност, че е препоръчал затягане на коланите при кризата от 2008 г.

От ДПС пък призоваха между първо и второ четене на актуализацията на бюджета да бъде постигнат вариант, който да не наруши дългосрочно фискалната стабилност.

„Наистина сме поставени в условия, в които можем да се сблъскаме скоро с две предизборни кампании и затова е важно между първо и второ четене по някакъв начин да бъде постигнат вариант, който да не наруши дългосрочно фискалната стабилност. Дали ще успеем - ще видим. Трудно ще бъде, тъй като е естествено да бъдат удовлетворявани предизборни ангажименти“, предупреди д-р Петър Чобанов от движението.

Според него притеснителното в тази ситуация е, че няма гаранция до какви висоти може да се стигне във фискално отношение.

Междувременно стана ясно, че от БСП са изпратили днес покана до „Има такъв народ”, „Демократична България” и „Изправи се.БГ! Ние идваме!” за провеждане на „сериозни и отговорни разговори за актуализацията на бюджета”. Това обяви лидерът на столетницата Корнелия Нинова във Facebook.

„Нека без партийна ревност и претенции за лидерство постигнем съгласие за повишаване на доходите, в това число преизчисляване на пенсиите, за набавяне на необходимите лекарства за болниците и заплащане труда на медиците на първа линия, за компенсаторни мерки за икономиката, работниците и самоосигуряващите се лица, за помощ на структурите на МВР и МО за опазване на границите от нелегални мигранти”, призова лидерът на БСП.

Актуализацията е изготвена на база най-лошия сценарий на коронакризата с най-голям пик на заболели и затваряне през ноември и декември, както беше миналата година. Вместо планираните 47,569 млрд. лв. приходи в държавната хазна ще влезнат 49,687 млрд., или с 1,6 млрд. лв. повече. Актуализацията е направена на база ръст на БПВ от 3,5% и инфлация от 2%.

На база преизпълнението на приходите с 2 млрд. лв. от МФ предлагат увеличение на разходите с 1,807 млрд. лв. По-високите разходи са основно за социални и здравни плащания, както и за президентските избори.

По план дефицитът в края на тази година трябваше да бъде в размер на 4,887 млрд. лв., но според актуализацията на МФ се предвижда той да падне с 0,3% до 4,604 млрд. лв., или 3,6% от БВП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още