На 22 март 2021 г. Българска народна банка ще проведе аукцион за продажба на лихвоносни съкровищни облигации със срочност пет години (1 826 дневни) от отворен тип с фиксиран лихвен процент от емисия с падеж 24 февруари. Номиналната стойност на предложеното количество е 300 млн. лева при фиксиран годишен лихвен процент 0,00%. За дата на плащане е определен 24 март, съобщиха от пресцентъра на централната банка.
По решение на Министерството на финансите първичните дилъри могат да участват в аукциона и с несъстезателни поръчки от свое име, но за сметка на свои клиенти, които не са банки или инвестиционни посредници, включително и такива, установени в друга държава членка или в трета страна.
Съотношението на ДЦК, предлагани със състезателни и несъстезателни поръчки, е 50 към 50 от общото предложено количество.
Министерството на финансите си запазва правото да отхвърля всички, респективно да одобрява определени поръчки, както и да одобрява количество, различно от предварително обявеното.
Това ще бъде четвъртият аукцион от началото на годината, като при първите два най-голяма активност имаше от страна на банките. При петгодишните облигации, предложени в края на февруари, беше постигната отрицателна доходност.
Investor.bg припомня, че на проведения на 8 март търг, който беше трети за тази година, държавата предложи за продажба 10,5-годишни държавни ценни книжа (ДЦК) в обем от 200 млн. лева с падеж 17 август 2031 г.
Министерството на финансите не одобри заявените поръчки, подадени на аукциона. Причината е, че според ведомството не е постигната оптимална възможна цена за финансиране, като се има предвид състоянието на бюджета и наличният фискален резерв.
Според последните данни дългът на подсектор „Централно управление“ към края на януари 2021 г. възлиза на 28,955 млрд. лева. Съотношението на дълга към брутния вътрешен продукт (БВП) е 23,2%. Размерът на фискалния резерв е 9,7 млрд. лева.
От началото на 2021 г. държавата е емитирала на вътрешните пазари нов дълг в размер на 500 млн. лева. Заложеният в държавния бюджет таван на дълга за годината е 4,5 млрд. лева и до края на 2021 г. на разположение остават 4 милиарда.
В периода 15-22 февруари финансовото министерство пусна две дългови емисии. Едната е нова емисия 5-годишни ДЦК за 200 млн. лева при среднопретеглена годишна доходност в размер на -0,17 % и при 0,00% фиксиран годишен лихвен процент. Другата е 10,5-годишна емисия при доходност от 0,14%.
През 2020 г. на вътрешния пазар бяха пласирани ДЦК с обща номинална стойност от 1,2 млрд. лева.
преди 3 години Че 0% си е чудесно на фона на отрицателните.. хихи. . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ако пенсионните фондове не са длъжни да ви купуват глупостите няма кой да ги вземе на 0%. Аз не бих купил под 2% доходност просто е пълна глупост .... не знам кой ви се върже на 0% ?!?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар