IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Договорени са почти половината от парите за безлихвено кредитиране

Средната стойност на заемите е приблизително 4200 лв., като 73% от исканията са на лица на трудов договор

17:50 | 04.08.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Търговските банки, партньори по програмата за безлихвено кредитиране на физически лица, са договорили под формата на кредити над 43% от средствата по нея. Това показват данните на Българската банка за развитие (ББР) за първото тримесечие от старта на мярката в подкрепа на служители в неплатен отпуск и самоосигуряващи се лица, които не могат да полагат труд вследствие от пандемията COVID-19, съобщават от институцията.

Програмата бе одобрена от кабинета на 14 април 2020 г. като част от пакета антикризисни мерки на българското правителство, с бюджет от 200 млн. лева. ББР сключи гаранционни споразумения с всички заявили участие 12 търговски банки, които вече предоставят финансиране на пострадали от COVID-19 физически лица за 136  млн. лв.

Банките-партньори стартираха приема на документи на кандидатите на 27 април. До този момент те са одобрили документите на 14 203 кредитополучателя за безлихвени заеми до 4500 лева на обща стойност 59 млн. лева.

Подадените за гарантиране от ББР кредити са с общ размер 58,723 млн. лв. 

По данни от търговските банки, средната стойност на заемите е приблизително 4200 лв., като 73% от исканията са на лица на трудов договор, а останалите 27 на сто са на самоосигуряващи се.

Партньори по гаранционната програма за предоставяне на безлихвени кредити в подкрепа на хората, лишени от възможността да полагат труд поради пандемията от COVID-19, са Алианц банк, Банка ДСК, Инвестбанк, Интернешънъл Асет Банк, ОББ, Общинска, банка, Първа инвестиционна банка, Пощенска банка, Райфайзенбанк, Търговска банка Д, Централна кооперативна банка и УниКредит Булбанк.

Данните за трите месеца от старта на програмата показват, че най-много потвърдени кредити към момента има Общинска банка, следвана от ПИБ и ОББ. Първите две банки, които се присъединиха към нея – Интернешънъл Асет Банк и Общинска банка, вече са отпуснали под формата на кредити 100% от заявения за гарантиране от ББР ресурс. При третата включила се поред банка – Инвестбанк, остават неизразходвани малко над 15 % от договорените средства.  Към момента най-много свободен ресурс за заеми към физически лица имат Райфайзенбанк, ЦКБ, Пощенска банка и Търговска банка Д.

С цел максимално оползотворяване на бюджета на програмата, ББР има готовност както за увеличаване на лимита за финансиране на работещите търговски банки, така и за включване на нови кредитни институции.

Припомняме, че по антикризисната мярка за подпомагане на служителите в неплатен отпуск и самоосигуряващите се лица, прекъснали дейност вследствие на пандемията от COVID-19, се отпускат заеми до 4500 лева – наведнъж или на три транша от по 1500 лева. Максималният срок на погасяване е 5 години, с минимум 6 месеца и максимум 24 месеца гратисен период. Заемите са безлихвени и са освободени от такси, комисиони и неустойки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:58 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още