IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Българските банки са спрели операциите с ударените от „Магнитски“

Следващият парламент трябва да приеме закон за прилагането на подобни ограничителни мерки от други държави на национално ниво, призовават от БНБ

18:08 | 11.06.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Сградата на БНБ. <em>Снимка: БГНЕС/БЛАГОЙ КИРИЛОВ</em></p>

Сградата на БНБ. Снимка: БГНЕС/БЛАГОЙ КИРИЛОВ

Всички банки в България с открити сметки и делови взаимоотношения с лицата, включени в списъка със санкции на Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ, вече са предприели необходимите ограничителни мерки, включително блокиране на сметки, блокиране на карти, наложени запори и закриване на сметки. 

Някои от тези мерки са предприети предварително на други основания преди публикуването на списъка на OFAC. Това пояснява в прессъобщение Българската народна банка, която отговаря и за надзора над кредиторите в страната. 

Засега обаче е неясно какво се случва с платежните институции и дружествата за електронни пари, за които не се съобщава да са включени в ограничителните мерки на БНБ. Целта на регулатора е да предпази кредитните и финансовите институции у нас от опасността да понесат огромни глоби и репутационни щети, ако допуснат операции на лица, уличени в корупция или пране на пари. Едва преди три години - през 2018 г. третата по големина латвийска банка фалира, след като САЩ я обвиниха в пране на пари и нарушаване на санкциите спрямо Северна Корея. 

Установените вътрешни правила и процедури в банките и действащата нормативна рамка дават възможност за прилагане на предвидената в Закона за мерките срещу изпиране на пари процедура. Тази процедура включва уведомяване от банките на дирекция „Финансово разузнаване“ на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), спиране от ДАНС на определена операция или сделка за срок до 5 работни дни, уведомяване от ДАНС на прокуратурата, искане от прокуратурата пред съответния съд за налагане на запор или възбрана, произнасяне от съда в срок до 24 часа.

Освен това от регулатора са изпратили до всички банки указания за допълнителни действия и мерки по отношение на клиентите на банките, включвани в списъци на OFAC или аналогични списъци на българското финансово министерство.

БНБ е информирала Министерския съвет, Министерството на финансите, Министерството на правосъдието, Министерството на външните работи, Министерството на вътрешните работи и ДАНС за указанията, изпратени до банките. От регулатора подчертават и необходимостта да бъде ускорена подготовката на законодателно решение, свързано с прилагането на подобни ограничителни мерки, предприемани от други държави, на национално ниво, с оглед неговото внасяне без допълнително забавяне в следващото Народно събрание.

Припомняме, че в началото на месеца държавният департамент на САЩ обяви, че заради корупция налага санкции на бившия депутат от ДПС и бизнесмен Делян Пеевски, на обвинявания в десетки престъпления бизнесмен с интереси в хазарта, а напоследък и в политиката Васил Божков и още четирима по-слабо известни бивши държавни служители.

Повечето от санкционираните компании са на обвиняемия за най-малко 18 престъпления Васил Божков и неговите партньори, защото той движеше хазартния си бизнес на светло  чрез куп дружества, в които все още е официален собственик според Търговския регистър.

За разлика от него обаче Делян Пеевски няма почти никакъв официален бизнес. Въпреки тежките обвинения от САЩ в корупция спрямо него засега няма заведено публично обявено досъдебно производство. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още