IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България пласира 5-годишни облигации при доходност от -0,10%

След четвъртия за тази година аукцион с продажба на 300 млн. лева държавата може да поеме още 3,7 млрд. лева дълг

15:20 | 22.03.21 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Министерството на финансите преотвори емисия петгодишни държавни ценни книжа (ДЦК), деноминирана в лева, с падеж 24 февруари 2026 година, а на проведения от БНБ аукцион бяха пласирани успешно ДЦК за 300 млн. лева съвкупна номинална стойност при среднопретеглена годишна доходност в размер на -0,10%, съобщи финансовото ведомство. В аукциона участваха девет първични дилъри на ДЦК.

По-рано през годината държавата се отказа от друга емисия - за 10-годишни ДЦК, след като властите не бяха доволни от по-високия лихвен процент в размер на 0,10 на сто. 

До участие в аукциона бяха допуснати поръчки със съвкупна номинална стойност 458,500 млн. лева, в т.ч. несъстезателни поръчки със съвкупна номинална стойност 30 млн. лева. Постигнатият коефициент на покритие е 1,53. Средната цена на допуснатите до участие в аукциона поръчки е 100,28 лв. на 100 лв. номинал, информира централната банка.

Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 54 базисни точки, изчислиха във финансовото министерство. От страна на участниците беше отчетен висок интерес, като най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките – 89,3%, следвани пенсионни фондове – 6,7%, застрахователните дружества с 0,7% и други инвеститори – 3,3%.

Министерството на финансите ще предлага за продажба допълнителни количества от емисията на аукционен принцип.

Това е четвъртият аукцион от началото на годината, като при първите два най-голяма активност имаше от страна на банките. При петгодишните облигации, предложени в края на февруари, също беше постигната отрицателна доходност. 

Според последните данни дългът на подсектор „Централно управление“ към края на януари 2021 г. възлиза на 28,955 млрд. лева. Съотношението на дълга към брутния вътрешен продукт (БВП) е 23,2%. Размерът на фискалния резерв е 9,7 млрд. лева.

Досега държавата емитира на вътрешните пазари нов дълг в размер на 800 млн. лева. Заложеният в държавния бюджет таван на дълга за тази година е 4,5 млрд. лева и до края на 2021 г. на разположение остават 3,7 милиарда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 4 rate down comment 2
ПИЧ
преди 3 години
Вероятно БНБ им взема някакви пари(такса) за това което търговските банки държат при БНБ (не знам колко е, да речем минус 0,5%). И в този случай по-добре да дадеш парите при -0.10% (избират по-малкия разход). Обаче това не е банково дело, това е идио.тска работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 2
kolq
преди 3 години
Ще има поръчки щото български лев е вързан към евро на фиксиран курс и при това лихвата в евро е -0.5%. По добре да се държи облагация която лесно може да се конвертира в пари отколко самите пари. Затова се купуват, а не поради факта че са задължени. Да, разбира се банки трябва да държат някакъв дял пари в резерви, което им гарантира ликвидност. Обаче правило за първичен капитал по скоро звучи като кеш или държавни облагации. При това в Българии се приемат за първичен капитал всяка държавна облигация на държавите от ЕС до оклко знам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 4
Dr.Bah
преди 3 години
После чудим защо таксите на банките са високи, ами защото с тях финансираме държавата. Същото е и положението с пенсионните фондове, вместо държавата да носи доходност, тя изяжда и частните пенсии по-лошо и от хората, които са 100% в НОИ. Когато държавата излезне на международните пазари дали ще постигне отрицателна лихва? Мисля че едва ще падне под 0.5%, според мен ще в диапазона 0.75 - 3%, нищо чудно и повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 4
abdul
преди 3 години
о това не важи само за българските, нито само за облигациите.ниска лихва в днешно време не означава нисък риск, нито пък нисък относителен риск. Означава криминални регулации и невъзможност за плащане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 1
Solar Power
преди 3 години
Прав си ! Кой е луд да купува такива неща освен ако не е длъжен ?Колко да е сигурно ?! Ако искаш сигурно купувай злато ако имаш пари, но БГ ДЦК на -0.10% ?!?!?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 4
ing5rov
преди 3 години
сиреч , кичим умрелия , така ли ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 5
abdul
преди 3 години
Копаем дъното.Облигациите не се купуват заради небивал интерес и нисък риск, а поради регулативно задължение.Ниския интерес (..т рейт) не е заради нисък риск, а за да се поддържа една мъртва система, както и поради фактическа невъзможност за изплащане на положителна доходност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още