IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

БНБ определи критерии за оценка на ръководството на банки

Ръководните кадри в кредитните институции трябва да нямат икономически и политически интереси, които да влияят на правилната им преценка при вземане на решения

18:14 | 04.05.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Управителният съвет на Българската народна банка ще прилага от 1 януари 2019 г. „Насоки за оценка на пригодността на членовете на ръководния орган и лицата, заемащи ключови позиции“, съобщи пресцентърът на централната банка.

В тях се определят изискванията за пригодност на ръководството на кредитни институции, което включва и представителя на вътрешния контрол и главния финансов директор, когато те не участват в ръководния орган, както и лица, заемащи ключови позиции.

В насоките, които ще прилагат централните банкери, се съдържат изисквания към процесите, извършвани от банките, които се отнасят към водената от тях политика и практики за управление, както и техники за оценка, от страна на регулаторните органи.

Поведенчески умения

Когато оценяват независимостта на членовете от ръководството на дадена институция, банките трябва да преценят дали те притежават необходимите поведенчески умения. Освен решителност, убедителност и сила ефективно да оценяват и да се противопоставят на решенията, предложени от други членове на ръководния орган.

Представителите на ръководството трябва да могат да задават въпроси на членовете на ръководния орган с управленска функция, да не се поддават на „груповото мислене“, както и да не са в конфликт на интереси в степен, която би възпрепятствала способността им да изпълняват своите задължения независимо и обективно.

Спазване на добри практики

В насоките се посочват ситуации, които биха могли да създадат реални или потенциални конфликти на интереси.

Те могат да възникнат, когато даден член на ръководството има икономически интереси и притежава акции, други права на собственост и съдружия, дялово участие, кредити, предоставени от институцията на дружество, което е собственост на членове на ръководния орган, права на интелектуална собственост.

На правилната преценка за вземане на решения не трябва да влияят лични или професионални взаимоотношения със собствениците на квалифицирани дялови участия в кредитната институция.

Сред зависимостите, в които не трябва да попадат управленските кадри са лични или професионални взаимоотношения с персонала на институцията, както и с лица, включени в обхвата на пруденциалната консолидация (напр. близки родствени връзки).

Няма да се толерират контакти, създадени при предишни трудови правоотношения в близкото минало (напр. пет години), както лични или професионални взаимоотношения с външни заинтересовани страни (напр. обвързаност със значими доставчици, консултанти или други доставчици на услуги).

На членовете от ръководството на кредитните институции не се препоръчва членство в орган или собственост на организация, или субект с противоречащи интереси, както и политически взаимоотношения.

Контрол над значими клонове в ЕС

От 30 май управителният съвет на БНБ ще прилага  и „Насоки относно надзора на значими клонове“, издадени от Европейския банков орган.

Целта им е да улеснят сътрудничеството и координацията между компетентните органи, които участват в пруденциалния надзор на значими клонове на институциите на ЕС, установени в друга държава членка.

Насоките предлагат набор от принципи, които компетентните органи трябва да спазват при извършването на оценки на риска на институцията, разполагаща с такива значими клонове, като например обмен на надзорни данни и информация, планиране на надзорни дейности, проверки и инспекции на място, прилагане на надзорни и предпазни мерки и разпределение на задачите между органите.

Вътрешното  управление под лупа

От 1 януари 2019 г. централните банкери ще прилагат и насоки, които засягат вътрешното управление на кредитните институции, издадени от Европейския банков орган.

Насоките имат за цел да хармонизират правилата, процесите и механизмите за вътрешно управление на институциите в съответствие с изискванията на Закона за кредитните институции и при отчитане на принципа на пропорционалност.

Банките трябва да прилагат насоките, като ги внедрят в своите вътрешни правила, процеси и системи.

БНБ ще уведоми Европейския банков орган за решението си да прилага настоящите насоки, а от 1 януари 2019 г. отменя своите указания за вътрешно управление в банките.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:06 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още