IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Банките получиха насоки как да работят с външни изпълнители

От 30 септември влизат в сила правилата на ЕБО за разумно управление на риска, когато финансови институции възлагат изпълнението на свои критични или важни функции

17:23 | 26.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

От 30 септември за банките, платежните институции и институциите за електронни пари влизат в сила правилата на Европейския банков орган (ЕБО) за разумно управление на риска, когато финансови институции възлагат изпълнението на критични или важни функции на външни изпълнители.

Управителният съвет на Българската народна банка прие „Насоки за възлагане на дейности на външни изпълнители“, издадени от ЕБО и публикувани на официалната му страница, съобщи пресцентърът на централната банка.

С внимание към риска

В насоките е представено становището на ЕБО за подходящите надзорни практики в Европейската система за финансов надзор, както и това как следва да се прилага правото на ЕС в дадена област.

Съветът на Европейския банков орган да се спазват насоките, като финансовите институции са длъжни да ги включат в практиките си по подходящ начин (напр. като изменят своята правна рамка или надзорните си процеси). Те са в съответствие с възложените от Европейската централна банка на конкретни задачи още на 15 октомври 2013 г., които се отнасят до политиките, свързани с пруденциалния надзор над кредитните институции.

Обхват на прилагане

Насоките нямат изисквания към институциите, предоставящи инвестиционни услуги и извършващи инвестиционни дейности, които възлагат дейности на външни изпълнители.

Всички останали трябва да спазват насоките на индивидуална, подконсолидирана и на консолидирана основа.

Възлагане на дейности на външни изпълнители означава всяка форма на споразумение между институция, платежна институция или институция за електронни пари и доставчик на услуги за процес, услуга или дейност.

Към услугите, които може да се възлагат са услугите в облак, предоставяни чрез обработка на данни в облак, а именно – модел за реализиране на повсеместен, удобен мрежов достъп по заявка до споделен набор от изчислителни ресурси с възможност за конфигуриране (напр. мрежи, сървъри, хранилища, приложения и услуги), които бързо могат да бъдат обезпечавани и реализирани с минимални усилия за управление или взаимодействие с доставчика на услуги.

От БНБ уточняват, че публичен облак означава инфраструктура за услуги в облак, която може открито да се използва от широката общественост.

Частен облак означава инфраструктура за услуги в облак, която може да се използва само от една институция или платежна институция.

Общностен облак е инфраструктура за услуги в облак, която може да се използва само от конкретна общност от институции или платежни институции, включително няколко институции, принадлежащи към една група.

Хибриден облак означава инфраструктура за услуги в облак, която е съставена от две или повече обособени инфраструктури за услуги в облак.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още