В залеза на своята златна ера на износа Германия прави опит да спаси интересите си в Китай, но трансформацията на страната от потребител в конкурент принуждава най-голямата икономика в Европа да направи някои промени.
Пекин изигра съществена роля за германската експанзия, като прие германските автомобили и индустриални стоки, създавайки инфраструктура, която позволи на Китай да се превърне във втората по големина икономика в света, посочва Ройтерс в свой материал.
Но бумът на износ отслабва с придвижването на Китай нагоре по веригата на стойността. Страната и нейните компании доказаха, че могат да въвеждат иновации по-бързо от много германски фирми, които също така се оказаха и в капана на политиката на президента Доналд Тръмп за „Америка на първо място“.
Макар германският износ за Китай да продължава да расте с близо 10% на годишна основа в периода януари-ноември, китайското търсене за стоки, произведени в Германия, отслабва. По думите на Фолкер Трайер от германската Асоциация на германските индустриални и търговски камари прогнозите за бизнеса на германските компании в Китай се помрачават, като през ноември износът към азиатската държава е нараснал с едва 1,4%.
Според германски политици и представители на бизнеса китайският национален икономически модел поставя Берлин в неизгодна позиция. Със своя икономически план „Произведено в Китай 2025“ Пекин се опитва да развие местното разработване на технологии, като електрически автомобили например, и междувременно си купува ноу-хау чрез придобивания, включително и такива от Германия.
От министерството на икономиката в Берлин вече предупредиха, че е необходима по-добра защита на по-чувствителните бизнес сектори в Германия и Европа от стратегически придобивания. Междувременно влиятелната германска индустриална асоциация BDI поиска в необичаен ход по-строги европейски политики срещу Китай и призова компаниите да разчитат по-малко на китайския пазар.
Германия иска Китай да отвори още повече икономиката си и да създаде справедливи условия за търговия и конкуренция, както и да облекчи напрежението със САЩ. Въпросът обаче е дали Пекин споделя тези възгледи.
У дома Германия отговаря на китайския възход като конкурент с опитите си да защити своята икономика на знанието и да стимулира местното търсене, за да стимулира растежа на фона на отслабващия износ.
Обръщането към задвижван от местното търсене растеж е голяма промяна за Германия, чието следвоенно „икономически чудо“ се дължа до голяма степен на износа.
Миналия месец правителството одобри по-строги правила за контрол и дори блокиране на покупки на дялове в германски фирми от купувачи извън Европа в опит да се защити от нежелани придобивания на китайски инвеститори в стратегически области.
Германия също така иска да използва и част от своя генериран благодарение на износа бюджетен излишък, за да финансира стимули на местното търсене и да ребалансира икономиката си. Очаква се през тази година да се увеличат детските помощи, а законодатели от Християндемократическия съюз (ХДС) на канцлера Ангела Меркел обсъждат нови данъчни съкращения.
Анегрет Крамп-Каренбауер, която наследи Меркел като лидер на ХДС в края на миналата година, както и министърът на икономиката петер Алтмайер заявиха, че данъчните облекчения трябва да се използват като стимули за справянето с възможно икономическо отслабване.
„Фискалните мерки, които в момента се прилагат и обсъждат от правителството, със сигурност ще дадат на икономиката тласък през тази година“, посочва Щефан Кипар, ръководител на звеното за икономически изследвания към BayernLB. „Така че налице е известно ребалансиране, като местното търсене поема повече внос, но фискалните мерки, договорени до този момент от кабинета, по всяка вероятност няма да са достатъчни, за дадат на икономиката на еврозоната като цяло достатъчно голям тласък“, допълва той.
преди 5 години п.п. това не им попречи (на турците) да попаднат в капана на средните доходи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години моя личен опит с внос на определени машини от чайниците е чутовен провал по плоскостта качество Само да те светна - турците са на светлинни години като качество пред китайците отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години самураите не ги мисли ... имат един куп световни марки , дето си ги правят само в японско ... не изнасят никъде заводи . оризаджиите като започнат да го докарват на прецизност поне наполовина колкото японските и да имат поне половината от техните промишлени поръчки от цял свят тогава ще го къдрим ... засега са далечко . само на количество го докарват . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години хи хи ... и немците могат да правят цена , ама получаваш съответното качество ... виж при китайците няма значени цената (ниска или висока) качеството си е едно и също :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Преди тях паднаха убити гордите японски самураи.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години за Германия е вече късно ...започнало е спускането . Щото циментените кратуни докат повтаряха че са велтмайстер по износа , жълтурите ги убиха с цена и качество. отговор Сигнализирай за неуместен коментар