Голяма част от основните азиатски борсови индекси приключиха последната сесия от седмицата на червена територия след решението на Японската централна банка (ЯЦБ) да разшири пакета от мерки, насочени към облекчаване на корпоративното финансиране с шест месеца, и да запази ключовите си лихвени проценти и покупките на активи непроменени, съобщава CNBC.
Токийският бенчмарк на сините чипове Nikkei 225 се понижи с 0,16 на сто до 26 763,39 пункта.
Акциите на автомобилния концерн Toyota поевтиняха с 0,29 на сто, докато тези на Sony поскъпнаха с 2%. Японската технологична компания обяви, че изтегля играта Cyberpunk 2077 на CD Projekt от своя магазин за игри PlayStation Store и предлага пълно възстановяване на платените суми. Това се случва, след като играчи се оплакаха, че ключовото заглавие е пълно с дефекти.
Континенталният китайски измерител Shanghai composite се раздели с 0,29% от стойността си, смъквайки се до ниво от 3394,9 пункта.
Акциите на Alibaba поскъпнаха с 0,97 на сто, докато цената на книжата на Tencent нарасна с над 3,3%.
Хонконгският показател Hang Seng отчете спад от 179,78 пункта, или 0,67%, до равнище от 26 498,6 пункта.
Южнокорейският индекс Kospi успя да регистрира минимален ръст от 0,06% до 2772,18 пункта.
Акциите на SK Telecom поевтиняха с 0,88%, докато книжата на LG Display поскъпнаха с 2,91%.
Австралийският измерител ASX 200 се понижи с 1,2 на сто до 6675,5 пункта.
азиатски
По-рано днес ЯЦБ очаквано запази непроменен краткосрочния лихвен процент на ниво от -0,1% и потвърди целта си да ограничи доходността на 10-годишните държавни облигации до около нулата.
Въпреки че банката заяви, че не вижда необходимост да променя своя подход за контрол на кривата на доходност, решението да преразгледа своята политическа рамка предполага, че предстоят промени. Очаква се централната банка да обяви констатациите си през март.
Банката обяви решението си само часове, след като последните данни за инфлацията показаха, че основните потребителски цени спадат с 0,9%, най-бързият темп от повече от десетилетие.
Японската икономика нарасна с най-бързите темпове през периода юли-септември, като се възстанови рязко от най-големия следвоенен спад, тъй като износът и потреблението се съживиха от първоначалния удар от пандемията.
Но анализаторите очакват всяко по-нататъшно възстановяване да бъде скромно, тъй като увеличаването на хората, заразени с коронавирус, помрачава перспективите.
В същото време Европейският съюз (ЕС) и Китай сключиха принципно споразумение за двустранната си инвестиционна сделка. От китайското министерство на външните работи заявиха на редовен брифинг в петък, че преговорите с ЕС за инвестиционната сделка са във финалния си етап, като има постигнат напредък преди крайния срок до края на година.
При валутната търговия доларовият индекс отчита спад до 89,945 пункта. Австралийската валута се търгуваше срещу 0,76 щатски долара.
На петролните пазари сортът Брент отчита спад в стойността от 0,5 на сто до 51,24 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняват с 0,35 на сто до 48,19 долара за барел.