Азиатските пазари затвориха на червена територия в сряда след вчерашното първо изказване на Джером Пауъл като гуверньор на американската централна банка, съобщава CNBC.
Загубите в Азия, които първоначално бяха по-умерени, се увеличиха в хода на борсовата сесия.
Японският основен индекс Nikkei 225 отбеляза най-големия спад – от 226,7 пункта (1,01%), разделяйки се с част от увеличението си преди това. Той навлезе още повече на негативна територия с укрепването на йената.
Секторите на производството, технологиите, автомобилното производство и финансите също се обагриха в червено. При компаниите с най-голяма капитализация акциите на Honda Motor поевтиняха с 1,71%, на SoftBank Group с 1,93% и на Fast Retailing с 1,99%.
Южнокорейският индекс Kospi приключи сесията с 0,86% загуба от стойността си, след като доброто представяне на технологичната Samsung Electronics не можа да пребори загубите в секторите на автомобилостроенето и производството. Акциите на компанията поскъпнаха с 0,42% на фона на смесени сигнали от технологичния сектор.
В Австралия бенчмаркът S&P/ASX 200 свали 0,72% от стойността си, като само два от 12-те му подиндекса завършиха на зелено. Най-лошо представяне отбелязаха производителите на злато и телекомуникационните компании, а финансовият сектор записа спад от 0,55%.
Акциите на минните гиганти Rio Tinto и BHP се търгуваха на цени с 0,99% и 1,86% по-ниски.
На този фон китайските пазари продължиха със спадовете си след лошото си представяне във вторник. Хонконгският Hang Seng Index загуби 1,67% от стойността си. Акциите на големите финансови играчи бяха на негативна територия, като China Construction Bank и HSBC отбелязаха спад от 3,7% и 0,7% в цените на книжата си. Най-скъпите акции в индекса – тези на Tencent, загубиха 2,96% от стойността си, а други технологични компании отчетоха сходно представяне.
Пазарите в континенталната част на страната изпратиха смесени сигнали. Основният индекс Shanghai composite загуби 1,27% от стойността си, но за сметка на това Shenzhen composite успя да навакса по-ранния си спад и завърши без промяна.
В същото време по-рано днес стана ясно, че темпът на растеж на производствената активност в Китай се е забавил силно през февруари, след като заводите останаха затворени заради Китайската нова година, а търсенето на китайски износ е намаляло.
Официалният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) – показател за производствената активност в страната, е спаднал на най-ниското си ниво от 19 месеца насам до 50,3 пункта през февруари спрямо 51,3 пункта през януари, съобщи Националната статистическа служба.