Китайската централна банка направи най-голямата си дневна нетна парична инжекция чрез обратни репо операции в историята – ново доказателство, че властите се пренасочват към политика, с която да преборят забавянето на втората по големина икономика в света, съобщава Ройтерс.
Централната банка на Китай заяви, че инжекцията цели да поддържа „достатъчно голяма“ ликвидност на банковата система.
Тя отдаде щедрата подкрепа на ликвидността на текущия пиков период за данъчните плащания, добавяйки, че „ликвидността на банковата система като цяло бързо намалява“, сочи изявление на сайта ѝ.
В операции на отворения пазар централната банка е инжектирала 350 млрд. юана (51,7 млрд. долара) чрез седемдневни обратни репо сделки с облигации и 220 млрд. юана чрез 28-дневни обратни репо сделки.
На нетна база Китайската централна банка е инжектирала нетно 560 млрд. юана (82,73 млрд. юана) за деня, а обратни репо сделки за 10 млрд. юана са с матуритет сряда.
„Изключително лошите“ търговски данни и свиването на производството през декември „доведе до консенсус сред властите, че икономиката се нуждае от по-решителна подкрепа и днешната огромна инжекция отразява това“, каза Трин Уен, старши икономист за развиващите се азиатски пазари в Natixis в Хонконг.
„Новината е ясна – икономиката се нуждае от помощ“, добавя тя.
Във вторник китайските представителите сигнализираха, че ще въведат нови стимули в краткосрочен план след острото свиване на износа и вноса през декември предизвика опасения, че икономиката се охлажда по-бързо от очакваното.
Според Мин Мин, ръководител на проучванията за фиксирана доходност в CITIC Securities в Пекин, инжекцията цели да пребори сезонните фактори, включително данъчните плащания и нарастващото търсене на кеш за Китайската нова година, която се случва в началото на февруари всяка година.
Ходът на централната банка разведри настроенията на пазара. Фючърсите по 10-годишните държавни ценни книжа за март – най-търгувания договор, се повиши с 0,42% до 98,155 пункта.
преди 5 години Опааа, и Китайците тръгват да наливат евтини пари. Но то не може цял живот със годишен ръст от 6+%... отговор Сигнализирай за неуместен коментар