Търговците на въглища в Китай до голяма степен неглижират забраната за износа на въглища, която наложи правителството на Индонезия, пише Ройтерс. От 1 януари страната спря износа, за да може да гарантира собственото си търсене, което притесни много от търговските ѝ партньори, сред които и Япония.
Но в Китай, който е най-големият потребител и най-големият вносител на въглища в световен мащаб, не виждат проблем. Страната има с 57% повече резерви от въглища спрямо януари 2021 година, а предстои и ограничаване на индустрията - заради лунарната нова година в края на месеца и след това, за да бъде осигурен чист въздух за провеждането на зимните олимпийски игри.
В крайбрежните провинции Китай съхранява 33 млн. тона въглища, а дневно потреблението на енергийните централи е между 2,2 млн. и 2,3 млн. тона. То ще намалява в следващите седмици, посочва Ройтерс.
"Не очакваме студени вълни или други фактори, които да увеличат търсенето на въглища в краткосрочен план", коментира пред агенцията търговец, пожелал анонимност. Според него индустрията като цяло е осигурена с дългосрочни договори от местни мини и няма да има нужда от покупки на спот пазарите в този момент.
Цената на въглищата в Китай се повиши с 6% в първия ден на 2022 година, но след това бързо се върнаха до първоначалното ниво, след като стана ясно, че забраната на Индонезия ще има минимален ефект в страната. В момента енергийният сектор е много по-независим от вноса, отколкото през месеците в края на 2021 година. Тогава наводнения в основни мини в страната ограничиха доставките и повишиха цените на въглищата до рекордни нива.
Вносът на въглища в Китай се увеличи с 10% спрямо 2020 година. Но през 2022 година се очаква местният добив да достигне 4,58 млрд. тона, спрямо 4,33 млрд. тона през 2021 година.
Затова и в Китай търговците по-скоро се опасяват, че големите резерви и свитото търсене ще намали цената на въглищата. След премахване на забраната за износ от Индонезия, ще изчезне и основният фактор, който поддържа цената, смятат те.
Очакваше се Индонезия да преразгледа решението си за въглищата на 5 януари. Но на 7 януари износът още е спрян и Япония вече отправи официално искане до властите да премахнат ограниченията.