Китай трябва да остави местните правителства да поемат отговорност за финансите си, включително да позволят и банкрути, като част от усилията за намаляване на рисковете, свързани с дълга, посочва официален представител на централната банка на страната, цитиран от Ройтерс.
Централизираният държавен контрол върху мащаба на облигациите на местните правителства трябва да бъде премахнат, а отговорността за емитиране и погасяване на дълг трябва да се носи от града или окръга, който действително ще използва средствата, коментира Су Джон, ръководител на изследователското бюро на Народната банка на Китай, в материал за финансовия уебсайт Yicai.
„Премахването на централизирания държавен контрол върху мащаба на дълговите емисии на местните правителства ще реши проблемите с местните дългове“, коментира Су.
„Дали облигации трябва да се емитират и на каква цена – това трябва да определят финансовите пазари. Няма нужда от притеснения, че местните власти хаотично емитират дълг“, допълва той.
Върховното ръководство на Китай реши на среща тази седмица да предприеме конкретни мерки за укрепване регулирането на държавния дълг през следващата година, тъй като лицата, отговорни за вземането на решения, искат да намалят финансовите рискове, пред които е изправена икономиката.
Правителството трябва да изясни отговорността, казва Су. Все още има очакване централното правителство да спаси тези, които имат фискални проблеми, допълва той.
„Китай трябва да вземе пример от фалита на Детройт. Само ако позволим на местните държавни фирми и правителства да фалират инвеститорите ще повярват, че централното правителство ще прекрати имплицитната гаранция“, казва той, като подчертава, че все пак социалните услуги трябва да бъдат запазени.
Американският град Детройт премине през най-големия общински банкрут в страната през 2013 г. с дълг в размер на 18 млрд. долара, припомня информационната агенция.
Су казва още, че Китай трябва да премахне системата за вътрешен миграционен контрол, тъй като свободното движение на хора насърчава равния достъп до обществените услуги и спомага за разрешаване на дисбалансите при финансите.
В доклад, публикуван в събота (23 декември), китайската Сметна палата заяви, че Пекин трябва да разсее "илюзията", че централното правителство ще поеме сметката за местния държавен дълг.
Китай обаче ще трябва да увеличи лимита на държавния дълг, тъй като общият дълг се използва предимно за разходи за облекчаване на бедността, като същевременно се контролират разходите за нови проекти.
"Финансовите институции не трябва да предоставят финансиране на проекти без източник на стабилен оперативен паричен поток или които нямат съответстващо обезпечение", посочва се в доклада.