Азиатските борси се понижиха в сряда, след като пазарите в Китай не успяха да запазят по-ранните си печалби в сесията, тъй като напрежението около предстоящите влизащи в сила мита между Вашингтон и Пекин продължава.
Японският бенчмарк Nikkei 225 загуби 0,31% от стойността си до 21717,04 пункта. Сред най-зле представилите се сектори бяха тези на производителите на електрически уреди и на полупроводниковата индустрия. Акциите на Tokyo Electron поевтиняха с 4,28%. Минните компания и комуналните дружества се търгуваха в зеланата зона.
В Южна Корея показателят Kospi се отказа от по-ранната си преднина и завърши сесията на минус с 0,32% до 2265,46 пункта.
На борсата в Австралия измерителят S&P/ASX 200 се понижи с 0,43% до 6183,39 пункта.
Индексът HangSeng в Хонконг се придвижи в посока надолу с 1,01%, увеличавайки загубите си от предишната сесия. Най-големи понижения отчетоха секторите енергетика, недвижими имоти и суровини. Акциите на ZTE поскъпнаха с 0,47%, след като получи известно облекчение от страна на американското правителство за бизнеса си. В континенталната част на Китай Shanghai Composite се раздели с 1% от стойността си и затвори сесията на ниво от 2759,13 пункта.
Пазарите следят и казуса с бившия премиер на Малайзия Наджиб Разак, който е заподозрян в присвояване на милиони евро държавни средства и беше обвинен в корупция и злоупотреба с доверие. На борсата в Малайзия индексът FTSE Bursa KLCI обаче се повиши с 0,37% до 1686,63 пункта.
Като цяло инвеститорите са предпазливи през тази седмица на фона на очакваните събития на търговския фронт. На наближаващия 6-ти юли САЩ ще наложат мита от 25% върху китайски стоки на стойност 34 млрд. долара. Пекин вече изрази готовност да отвърне на удара с въвеждането на мита за същата стойност.
Търговските спорове в световен мащаб засягат обаче и други ключови партньори на САЩ, като Канада и Европейския съюз.
Китай вече оказва натиск върху Европейския съюз за общо обединение, заклеймяващо търговската политика на американския президент Доналд Тръмп, което да бъде скрепено по време на съвместната среща на върха по-късно този месец. Пекин обаче среща съпротива от страна на Брюксел.