Според правителствените данни, публикувани в четвъртък, икономиката на Хонконг е изпаднала в рецесия за първи път от десетилетие през третото тримесечие. Градската статистическа агенция заяви, че вътрешното потребление е отслабнало на фона на продължаващите антиправителствени протести. Друг фактор, особено допринесъл за „увеличения спад” в износа, е продължителната търговска война между САЩ и Китай, предава CNBC.
Били Уонг, заместник-директор по научните изследвания в Съвета за развитие на търговията в Хонконг, заяви, че отрицателният растеж на Хонконг не е изненадващ. Той се съгласи, че търговската война и протестите са основните фактори, които допринасят за свиването на икономиката на Хонконг, но отбеляза, че докато износът се забавя от миналия ноември, БВП на града не е отбелязвал свиване чак до третото тримесечие на тази година. Той също така добави, че слабото потребление и забавящата се икономика могат да доведат до съкращения в сектори като хранително-вкусовата промишленост и търговията на дребно.
Местният бизнес отчита негативно финансовото въздействие от вълненията в страната
Кити Чан, която работи в магазина за цветя на родителите си, каза, че е забелязала, че много по-малко хора купуват букети и изчислява, че печалбите на магазина са спаднали с 50%.
Анди Хо, който работи в аптека в Уан Чай, даде подобни мрачни прогнози: „Нашият магазин е тук от 50 години. Нашият бизнес наистина намаля през последните месеци с близо 40% “.
Той каза, че докато социалните вълнения остават нерешени, икономиката „ще остане слаба“ и добави: „За нашия магазин 70% от клиентите са местни, а 30% са туристи. От тези 30% туристи 80% - вече са изчезнали. Що се отнася до местните жители, през последните месеци хората наистина са по-малко склонни да харчат ... икономиката в следващите няколко месеца все още ще е слаба“.
Хонконг е разкъсван от масирани антиправителствени демонстрации от началото на юни. От Oxford Economics казват, че най-голямата несигурност за града в момента е кога протестите ще приключат и докато това не се случи ключови сектори за местната икономика като търговията на дребно и туризма ще продължат да изпитват сериозни затруднения.
От Bank of America казаха, че Хонконг може да е изправен пред "продължителна рецесия" и намалиха целогодишната си прогноза за спад на БВП на града до -2,1%.
Както вече беше споменато икономиката на града търпи много силно негативно влияние от търговската война между двете най-големи икономики в света. Лидерите на САЩ и Китай трябваше да се срещнат в Чили за форума на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в средата на ноември месец, за да подпишат „първа фаза“ от търговската сделка помежду си. Но след като южноамериканската държава отмени домакинството си въпросите кога и дали споразумението между Пекин и Вашингтон ще бъде подписано, остават без ясни отговори.
Били Уонг прогнозира, че без ясни перспективи нито за края на протестите, нито за стихването на търговското напрежение между Китай и САЩ „до края на тази година нещата ще останат слаби“, но изрази надежди, че тъй като Китай и САЩ вече виждат забавяне в собствените си икономики, те ще бъдат по-склонни да постигнат сделка и по този начин да облекчат търговския натиск върху Хонконг.