IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Завръщането на икономиката на работниците в САЩ

Ръстът на заплатите е структурен, като трудът е напът да получава все по-голям дял от дохода

19:16 | 20.06.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Голяма икономическа тенденция от 2000 г. насам бе рязкото спадане на дела на труда в корпоративния доход в Америка, пише за Financial Times Елън Зентнър, главен икономист за САЩ на Morgan Stanley.

Този безпрецедентен спад отбеляза прекъсването на фундаменталната връзка между реалното заплащане и производителността. Докато растежът на производителността продължаваше, реалните заплати стагнираха за повече от десетилетие, от 2000 до 2014 г., което доведе до разминаване, невиждано откакто се води статистика.

Печелившите от спада на дела на труда бяха корпорациите и техните собственици, с близо 50% увеличение на маржовете на печалба спрямо нивото им от 90-те години. Но приливът се обръща и инвеститорите трябва да го имат предвид.

Икономисти чак до времето на Кейнс са анализирали стабилността на дела на труда според историческите данни. Това е в съответствие с теорията, че трудовото възнаграждение трябва да се повишава едно към едно с повишаването на производителността. В противен случай конкурентните пазари биха довели до изсмукване на работната сила от компании, които са готови да плащат по-високи заплати поради увеличената производителност.

Учените предложиха редица обяснения за изместването на доходите от труда в САЩ, включително глобализация, технологични промени, пазарна концентрация и възхода на фирмите суперзвезди, както и намалената преговорна сила на работниците.

Последната от тези теории е най-убедителна, като се има предвид, че САЩ са единствената развита икономика, която преживява рязък спад в дела на труда в корпоративния доход през този период от време.

Ускоряването на упадъка на синдикатите, заедно с дългосрочната ерозия на реалните минимални заплати, отслабиха силата на труда в преговорите със собствениците на капитала. Но около 2015 г., доста преди пандемията, нещата започнаха да се променят.

Делът на труда достигна дъно през 2014-15 г., последвано от бавен обрат, преди да преживее рязък скок нагоре по време на пандемията. Държавната подкрепа и бързото възстановяване от пандемията ускориха връщането към старите норми.

Както за фискалните, така и за монетарните власти силата на труда се превърна в основна цел на политиката. Например, разпоредбите в пандемичния „Закон за грижите“ са насочени към насърчаване на участието на работната сила чрез облекчаване тежестта на разходите при грижите за деца. Действията на администрацията на Байдън за ограничаване на пазарната концентрация и укрепване на правата на работниците също ще бъдат в подкрепа.

Последна актуализация: 08:07 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още