IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Все повече компании продават активи с цел разрастване на основния бизнес

Според Ernst & Young през 2008 г. продажбата на бизнес единица се е приемала като признание за неуспех, а сега е част от стратегията на растеж и трансформация

13:23 | 29.04.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Все по-голям брой световни компании планират да продадат активи през следващите две години като начин за стесняване на стратегическия си фокус и финансиране на по-силните звена на бизнеса, пише в свой анализ The Wall Street Journal.

Мениджърите на дружества, сред които и Siemens, General Electric и InterActive, правят проверка на портфейлите си, за да идентифицират звена, които могат да бъдат продадени. Близо девет от 10 компании планират да продадат активи в следващите две години, което е значително повишение спрямо резултатите от подобно проучване преди година, когато едва 4 от 10 дружества имаха подобно намерение. Изследванията са направени от Ernst & Young.

Мениджърите посочват глобалната данъчна политика и тенденциите в индустрията, особено тези, касаещи новите технологии, като причини, които увеличават необходимостта от продажба на звена, които не се свързани с основната им дейност и по този начин да могат да се пренасочват капитали към други бизнес сфери. Почти три четвърти от анкетираните 1000 мениджъри от Ernst & Young заявяват, че технологичните промени водят до нарастване на плановете за продажба на различни активи. 

През последния месец InterActive нае инвестиционна банка, за да проучи възможността за продажба на Dictionary.com, след като две различни компании са проявили интерес към покупката на сайта. Това се случва само две години, след като холдингът продаде търговеца на дребно ShoeBuy.com, британския сайт за сравнение на цени PriceRunner International AB и други.

„Използваме продажбите като друг начин за набиране на капитал“, обясни главният финансов директор на компанията Глен Шифман. Той каза още, че решенията се отнасят за дружества, които не са част от основния бизнес, а капиталът може да се насочи към други дейности.

В конкретния случай основни бенефициенти бяха акционерите на компанията. InterActive похарчи 365 млн. долара за обратно изкупуване на акции между февруари 2016 и февруари 2017 г., като близо половината от сумата беше финансирана от продажбата на активи.

Очаква се и други компании да последват този пример, след като има завишен интерес и към обединяване на бизнеси. Сливанията и придобиванията в световен мащаб достигнаха рекордна стойност от 11,34 трлн. долара за последните три години (изчисленията са към 31 декември 2017 г.) според Dealogic.

„Компаниите виждат в момента продажбата на активи като част от стратегията им на растеж и трансформация“, коментира Паул Хамес, ръководител на екипа на Ernst & Young, направил проучването. Според него това е сериозна промяна спрямо 2008 г., когато продажбата на бизнес единица се е приемала като признание на неуспех.

Германската инженерингова компания Siemens направи първично публично предлагане на 15% от здравното си звено Siemens Healthineers в началото на март на стойност 4,2 млрд. евро (5,2 млрд. долара).

„Честото преразглеждане на активите в портфолиото помага на Siemens да се адаптира към промените в основните си бизнес области“, обяснява финансовия директор на компанията Ралф Томас.

Някои компании обаче пропускат да получат по-добра продажна цена или да продадат изобщо, защото не са гъвкави по отношение на структурата на сделката.

Потребителската компания Reckitt Benckiser Group приключи преговорите за покупка на бизнеса на едно от звената на Pfizer, което можеше да й донесе повече от 10 млрд. долара, защото според анализатори американската компания е отхвърлила плана на Reckitt да купи само част от активите й. От Pfizer продължават да оценяват възможностите за продажба, но не изключват и вариант да си запазят целия бизнес.

Друг пример е General Electric, като компанията е в период на проучване на различни варианти за сделки, чрез които биха могли да се изградят по-големи бизнеси, които да бъдат позиционирани по-добре в своя сектор. Главният финансов директор на компанията Джайми Милър в неотдавнашно интервю заяви, че General Electric търси да сключи сделки, които са добри за дружеството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:21 | 31.08.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още