IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В китайската комунистическа система всеки е уязвим

Богатството, силата и славата не са защита срещу произволната власт на партията

11:18 | 03.12.21 г. 8
Автор - снимка
Създател
<p>
	Затвор в Китай. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Затвор в Китай. Снимка: Bloomberg

Жуей Чънган ми направи силно впечатление. Той бе млад китайски телевизионен водещ, чието облекло беше толкова безупречно, колкото и английският му. Срещнахме се в Давос през 2014 г., на пресконференция с Шиндзо Абе. Жуей зададе труден въпрос на тогавашния японски министър-председател - като същевременно посочи, че когато е в Токио, той използва същата фитнес зала като Абе. Накратко, той беше с голямо самочувствие, пише Гидиън Рахмън за Financial Times.

Бъбрихме след пресконференцията и Жуей ми каза, че трябва да го потърся следващия път, когато съм в Пекин. Така и нямах възможност. Жуей беше арестуван по обвинение в корупция през това лято и оттогава е в неизвестност. На следващата година в Давос попитах един от китайските му колеги какво е станало с него. Тя направи гримаса и хукна към другия край на стаята.

Историята на Жуей Чънган ми служи като напомняне за това колко бързо богатите и властните в Китай могат да изпаднат в немилост. Най-известният актуален пример е тенисистката Пън Шуай. Тя изчезна за няколко седмици, след като повдигна обвинение в сексуално посегателство срещу висш китайски функционер, преди да се появи в поредица от инсценирани снимки и видео изяви. Бъдещето ѝ остава неясно.

В Китай богатите, известните и имащите власт са уязвими откъм опозоряване, изчезване или по-лошо. Явлението беше подчертано от заглавието на статия в списание Forbes през 2011 г.: „Приятелите не позволяват на приятелите си да станат китайски милиардери“.

Позовавайки се на статистически данни от китайската преса, статията посочваше, че 72 от милиардерите в страната са починали от преждевременна смърт през предходните осем години. Оригиналната информация в China Daily, публикувана от комунистическата партия, предоставя подробности: „От 72-мата въпросни милиардери 15 са убити, 17 са се самоубили, 7 са починали от злополуки, 14 са екзекутирани в името на закона и 19 са починали от болести.”

Всеки, който си мисли, че нещата са станали по-малко опасни за богатите и властните в Китай през изминалото десетилетие, би било добре да прочете наскоро издадената книга на Дезмънд Шум „Червената рулетка”. Шум и съпругата му Уитни Дуан се издигат от бедността, за да станат строителни предприемачи милиардери. Те караха Rolls-Royce из улиците на Пекин и пътуваха по света с частни самолети. Двойката не се замисли да похарчи 100 000 долара за вино на едно хранене в Париж. Уитни процъфтяваше поради връзките си с китайския политически елит - докато не беше арестувана през 2017 г. и не изчезна.

Както „Червената рулетка” изяснява, този вид внезапно изпадане в немилост не е необичайно. Реконструкцията на летището в Пекин, извършвана от Шум и Дуан, се натъкна на проблем, когато един от техните ключови контакти, Ли Пейин, който беше генерален мениджър на аеропорта, изчезна без обяснение. По-късно той беше обвинен в корупция и екзекутиран.

Последна актуализация: 14:08 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 0 rate down comment 0
bgMan
преди 3 години
Хаха... комунистите е хубаво да бъдат измитани от сцената преди да са станали причина за геноцид върху собственият ти народ. И пак това няма нищо общо със закона "Магнитски".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 1
doba
преди 3 години
bgMan, тъй, тъй. Те и Кенеди така ги отстраниха, съвършено различно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 1
bgMan
преди 3 години
Просто е неуместно да го споменаваш, когато става въпрос за отстраняване на опозиция от комунистически режим. Съвършено различен инструмент е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
0pk
преди 3 години
Като оставим на страна китайския "комунизъм", интересното в статия е, че се прокрадва идеята за нормалност - богатстовото, силата и славата да са защита срещу властта в държавата :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
doba
преди 3 години
bgMan, не си чел подробно. В коментара ми е 'като Магнитски' :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
bgMan
преди 3 години
Голяма глупост изръси. Кога законът Магнитски се е използвал от републиканската или демократичната партия да съсипят опозицията срешу тях? Той се използва само срещу престъпници и диктатори, които лъжат обществата си. Понякога и като инструмент за вербуване но само понякога.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
doba
преди 3 години
То щото в капиталистическата си. Пишат те в някой списък за санкции като Магнитски или подобен, запор на сметките и после - върви се оправяй...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 1
0pk
преди 3 години
Мхм, това го потвърждава и Марк, дето има абонамент за периодични изслушвания в конгреса :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още