IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сенатът разчисти пътя пред импийчъмнта на Тръмп

Мнозинството от сенаторите прие, че процедурата по импийчмънт на вече бившия президент не противоречи на конституцията

08:51 | 10.02.21 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>&nbsp;Снимка: EPA/SENATE TELEVSION</em></p>

 Снимка: EPA/SENATE TELEVSION

Първото препятствие пред второто производство по импийчмънт срещу бившия президент на САЩ Доналд Тръмп е отстранено. След няколкочасово обсъждане в американския сенат мнозинството от сенаторите гласува за продължаване на производството, като прие, че процедурата по импийчмънт на вече бившия президент не противоречи на конституцията, предаде Bloomberg.

Петдесет и шест сенатори се съгласиха с това, че процедурата съответства на основния закон на страната. Четиридесет и четири гласуваха против. Шестима републиканци гласуваха процесът да продължи.

Така опитът на защитата на Тръмп да прекъсне процедурата с мотив, че само действащ президент може да бъде подложен на процес по импийчмънт се провали и процедурата продължава.

Ръководителите на обвинението и адвокатите на защитата ще разполагат с по 16 часа за своите презентации, които се очаква да започнат по обяд в сряда. Процесът ще продължи и през уикенда.

Процедурата срещу Тръмп започна миналия месец от контролираната от демократите Камара на представителите заради ролята му в нападението на 6 януари срещу Капитолия. По-рано същия ден Тръмп произнесе пламенна реч пред свои привърженици във Вашингтон, в която повтори необоснованите си твърдения, че загубата му на президентските избори на 3 ноември е била резултат от мащабни изборни измами и насърчи привържениците си "да се борят с всички сили".

Доналд Тръмп е първият бивш президент, станал обект на импийчмънт, както и първият, срещу когото подобна процедура се води два пъти

Импийчмънтът няма големи шансове за успех и се случва в момент, в който новият президент Джо Байдън всъщност трябва да постави важна основа насред пандемията и икономическата криза. Досега Байдън, който зависи от гласовете на републиканците за много законодателни предложения, се държи настрана от темата за импийчмънта.

Гласуването в Сената беше предшествано от емоционални дискусии. Въздействащи кадри от насилието в Капитолия на 6 януари, отнело живота на пет души, както и речта на Тръмп пред привържениците му преди нахлуването, бяха показани в началото на процеса.

Демократите обвиниха Тръмп, че  е подбуждал бунта, за да отмени резултата от президентските избори. „Това е сериозно престъпление", заяви представителят Джейми Раскин, демократ, във встъпителното си обръщение. „Ако това не е криминално престъпление, значи такова въобще няма“.

Демократът Дейвид Сицилин припомни, че хора са загинали при нападението, а други са сериозно ранени. „Това беше национална трагедия“. 

На предварителен етап акцентът беше по-специално върху наратива от речта на Тръмп: „Ако не се биете като дявола, вече няма да имате страна“. Докато обвинението използва думата „бой“ като подстрекателство за насилие, адвокатите на Тръмп го определят като езиков израз. „По-специално в речта му липсваше никакво позоваване или насърчение за бунт, бунт, престъпно или физическо насилие“, казаха те.

Републиканският сенатор от Луизиана Бил Касиди, който гласува заедно с демократите за продължението на процедурата, заяви, че екипът на Тръмп е извършил „ужасна работа“. 

Дори един от най-близките съюзници на Тръмп, сенаторът от Тексас Тед Круз (републиканец), не намери думи на похвала за действията на експрезидента и защитниците му. Той не смята, че те биха работили особено ефективно. За сметка на това той оцени речта на членовете на Камарата на представителите и на ръководителя на импийчмънта Раскин като „впечатляваща". Въпреки това Круз гласува против юрисдикцията на Сената.

Очаква се процесът да отнеме няколко дни. Засега не се очаква осъдителна присъда. Ако обаче бъде взета такава, Тръмп е заплашен да бъде изгонен от всички държавни длъжности. Тогава той няма да може да участва в изборите през 2024 г.

За да осъдят Тръмп, две трети от сенаторите ще трябва да го обявят за виновен. Ето защо много от републиканците ще трябва да застанат на страната на демократите, което се счита за малко вероятно. В края на краищата Тръмп има силна подкрепа сред републиканските избиратели, а през следващата година има избори за Конгрес с пряк избор от хората. Затова много републиканци не смеят да застанат срещу бившия президент.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:17 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 0
michaelis23
преди 3 години
мда техния съд е 1:1 кат нашия ... Глейте тука има некво нарушение на изборите ей ви доказателства - Къде ве нема такова нещо я си глейте раотата ... :)) Черната пастърмa са вицепрезидент плаща за Black Lives Dont Matter да рушат ама дреме им на Ккyуpa тва не се брои, обвиняват Тромпета с нещо дет те самите те са си оркрестрирали сметай колко ги е страх от тоя щот стане ли пак Президент .... ааа леле майкоу ее тогава черните им гъзoве нема място си намерат .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 0
abdul
преди 3 години
когато правосъдието спре да си върши работата, улицата започва да раздава правосъдие :-))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 2
michaelis23
преди 3 години
тва се ено гледам наща прокуратура с Каскета Гешов дреме им на Xхyyяя за Конституция ама тва закони, параграфи, алинеи.... тва са некви безмислени хартийки. Парлер съди Амазон щот му спрели сървърите - Съдята каа ми прайлно ви ги е спрел .... :)) Щом съдебната им система не работи т.е. кат наща значи и адвокатите им могат си съчиняват квот си пожелаят .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още