IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Притеснителни ли са намаляващите инвестиции в зелената енергетика?

Технологиите поевтиняват все повече, но експертите са опасяват от тенденцията в изграждането на нови централи и бума на фотоволтаиците

10:59 | 25.07.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

През 2017 година инвестициите в зелената енергетика намаляват със 7%, показа доклад на Международната агенция по енергетика (IEA), публикуван преди дни. Дали обаче това е повод за притеснение относно плановете за чиста трансформация на глобалната икономика, се пита енергийният експерт Майкъл Уолдрън, цитиран от Агенцията.

До голяма степен намаляването на средствата, вложени в сектора, се дължи на поевтиняването на технологиите. Соларните панели например са по-евтини от всякога. Инвестициите обаче се свият с най-бързия си темп за последните 15 години.

Всъщност 2017 година, въпреки намалелите инвестиции, се оказа много добра за зелената енергетика. Данните показват, че възобновяемите енергийни източници държат рекордните 2/3 от средствата, вложени в изграждане на енергийни мощности. Така капацитетът на зелените централи се повишава.

Това се дължи основно на повечето слънчеви централи, които са изградени (капацитетът се увеличава с 25%), както и на вятърни паркове в морето. Капиталовите разходи за изграждането на тези мощности намаляват средно с 15% за фотоволтаиците и с 5% за вятърните централи.

Притеснението на анализаторите обаче е продиктувано от друго - тенденцията в изграждането на нови централи, бъдещите планове за инвестиции и концентрацията на инвестициите в една страна - Китай.

Регистрираният ръст на капацитета на ВЕИ-централите е едва 2% - за сравнение в периода 2014-2016 година средният ръст е от 13 на сто. И всичко се дължи на соларните централи, защото данните показват, че намалява изграждането на вятърни паркове на сушата, както и на водни централи.

Освен намаление на инвестициите във ВЕИ, експертите отчитат и спад на инвестициите в нови ядрени централи, които също са нисковъглеродни. Ако се включи и ядрената енергетика, инвестициите в чисти технологии се свиват с 10% през 2017 година.

За втора поредна година парите, вложени в зелена енергетика спадат, което кара много анализатори да си задават въпроса дали така светът ще се справи с целите за намаляване на въглеродния диоксид. А нивата на диоксида вместо да намаляват, записват ръст от 3% през 2017 година.

Повишението се дължи най-вече на Китай и Индия. В тези две страни инвестициите във ВЕИ растат най-бързо, но пък недостигът на енергия все още се покрива от въглищни централи.

Призивът на Уолдрън е за държавна политика в сектора, насърчаваща инвестициите в устойчиви решения, които ще доведат до изпълнение на екологичните цели, но и ще запазят интересите на потребителите.

Инвестиции например са нужни в енергийна ефективност, мрежи и системи за съхранение на енергия, които правят системата по-гъвкава, а това е от критично значение на фона на растящия дял на фотоволтаиците и вятърните централи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:20 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още