IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пазарите са изкушени да подновят натиска спрямо Фед

Предизвикателството пред инвеститорите продължава да е как да се възползват от краткосрочния подем, като същевременно се защитят от дългосрочните несигурности

11:14 | 27.11.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Пазарите и Федералният резерв бяха впримчени в странен танц през последната година, като голямото първоначално несъответствие по отношение на очакванията за лихвените проценти на двете страни отстъпи място на примирие, което сега може да бъде изложено на риск поради увеличения пазарен натиск върху централната банка за намаляване на лихвите, пише за Bloomberg Мохамед Ел-Ериан, главен икономически съветник на Allianz.

Доказателствата за нарастващ дискомфорт на пазара спрямо изчакващата политика на Фед включват, но не се ограничават до:

  • Доходността на държавните облигации в САЩ продължава да намалява, като 10-годишните ДЦК се търгуваха в понеделник с над 20 базисни пункта под върха им от средата на август;
  • Разликата в доходността между 2-годишните и 10-годишните книжа се свива в девет поредни сесии, достигайки до 14 базисни пункта, в сравнение със скорошния връх от 27 базисни данни само преди две седмици;
  • Доходността по 5-годишните американски облигации отново спадна под тази по 2-годишните.

От една страна, този нарастващ пазарен натиск бе много постепенен, особено в сравнение с предишни епизоди, така че значимостта може да не е същата. И все пак, забележимо е, че тези пазарни ходове настъпиха въпреки действията на Фед, водещи до значително увеличаване на ликвидността, включително закупуване на ДЦК и стъпки за стабилизиране на репо пазара, които предоставиха огромно количество кеш на разположение на банките. Объркващо е също така, че слягането на кривата на доходността - обикновено признак на пазарни очаквания за икономическо забавяне или свиване, както и за разпродажба на акциите - се случи в контекста на благоприятните пазарни и икономически развития.

Американските акции отбелязаха още един исторически връх в понеделник, добавяйки към подема, при който индексът S&P 500 нарасна с 9% от началото на миналия месец. Кредитните пазари също се държат добре, с изключение на облигационния сегмент с най-ниско качество, където разширяването на спреда се отдава главно на специфични за компаниите и сегмента причини. През последните няколко седмици се забелязаха също още частични признаци, че икономическите условия в Европа може би се оттласват от дъното, включително третото поредно месечно подобрение на бизнес доверието в Германия, най-мощната икономика в региона. Това се добавя към добрите икономически фактори, свързани с продължаващата сила на трудовия пазар в Америка, облекчаването на търговското напрежение между Китай и САЩ и стабилния сезон на корпоративнтие отчети.

Подобни противоречащи си импулси подчертават контраста, който се изгражда между подкрепящата краткосрочна икономическа и пазарна динамика и много по-несигурните средносрочни перспективи, които доста надхвърлят все още крехката глобална икономика и значителното по-нататъшно отделяне на цените на активите от техния фундамент.

Без по-голяма яснота по отношение на този основен контраст, предизвикателството пред инвеститорите продължава да бъде как най-добре да поддържат залога си за краткосрочен ръст, като същевременно увеличават устойчивостта на портфейла сред дългосрочните несигурности. Доколкото виждам, това включва постепенната промяна в портфолиото, която вече обсъдих - като подобряване на качеството - и чиято релевантност бе усилена от последните пазарни и икономически развития.

Що се отнася до Фед, подозирам, че ръководителите му се надяват пазарите да се въздържат отново да им окажат прекомерен натиск за по-нататъшно намаляване на лихвите. Последното нещо, което Фед, или която и да е централна банка, иска, е да бъде поставена в ситуация, от която само може да загуби: тоест, или да угоди на пазарите чрез намаляване на ставките, въпреки че икономиката нито се нуждае, нито има вероятност да се възползва от това; или да устои на пазарния натиск и да рискува разпродажба на фондовите пазари, която би могла да има неблагоприятни последици върху реалната икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:34 | 07.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още