IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Най-важната (и най-пренебрегвана) последица от външната политика на Тръмп

Дипломатически бомби избухват в Брюксел – в сърцето на Европейския съюз, както и в Париж, Берлин и Лондон, причинявайки реална вреда

20:30 | 18.05.18 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Външната политика на Доналд Тръмп има не една тъмна страна. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Външната политика на Доналд Тръмп има не една тъмна страна. Снимка: Ройтерс

Презрителното отношение на президента Доналд Тръмп спрямо Европа започва да подкопава трансатлантическия съюз, който от десетилетия е главен стълб на американската политика по националната сигурност.

Нарастващият разрив между Европа и САЩ може да е най-съществената, но най-малко дискутирана последица от външната политика на Тръмп. Неговият разрушителен стил обикновено се разглежда като дестабилизиращ за по-далечните му противници в Пхенян, Техеран и Пекин. Но дипломатическите бомби избухват и в Брюксел – в сърцето на Европейския съюз, както и в Париж, Берлин и Лондон, и явно причиняват реална вреда, посочва в. Washington Post, цитиран от БТА.

Много европейски лидери изоставиха учтивостта спрямо американския президент. След година и половина непрестанни заяждания (от негова страна), те започнаха да отвръщат, наричайки Тръмп заплаха за интересите на сигурността на Европа и вече отиват към открито скъсване с Вашингтон по Иран и други ключови въпроси.

Германският канцлер Ангела Меркел каза този месец, че атаката на Тръмп срещу споразумението с Иран е създала „истинска криза“ за глобалния ред. Френският финансов министър Брюно льо Мер каза, че едностранното американски налагане на санкции от позицията на „икономически полицай на планетата“ е „неприемливо“.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обобщи разочарованието и гнева на континента с горчив пост в Twitter: „Гледайки последните решения на (Тръмп), някой дори може да си помисли: с приятели като тези кой се нуждае от врагове. Но честно, ЕС трябва да бъде благодарен. Благодарение на него ние се отървахме от всички илюзии".

Военният съюз НАТО все още изглежда относително солиден. След като посети Тръмп в четвъртък, генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг отбеляза в Twitter, че това е била една „добра среща“. Колко дълго обаче може да продължи това отбранително съдружие при наличието на явен разрив по основни дипломатически въпроси?

Идната седмица европейците ще направят символична важна стъпка към разграничаване от САЩ, когато представители на Германия, Франция и Великобритания, заедно с Русия и Китай, се съберат за среща на съвместната комисия за надзор на ядреното споразумение с Иран.

Европейски служители казват, че не се чувстват удобно, като се оказват на страната на Русия, Китай и Иран срещу САЩ, но че оттеглянето на администрацията на Тръмп от споразумението не им е оставило алтернатива. Европейците смятат това споразумение за жизненоважно за тяхната национална сигурност, защото то поставя спирачка пред опасността от ядрен пробив на Иран или други страни от Близкия изток – всички те са твърде близко (до Европа).

Европейците положиха трескави усилия тази седмица да дадат уверения на Иран и да убедят страната да не се отказва от споразумението.

Конфронтацията между САЩ и Европа ще се задълбочи, ако Вашингтон, както се очаква, наложи вторични санкции срещу европейски компании, развиващи бизнес с Иран.

Европейските компании не обичат да бъдат притискани в ъгъла, посочва още БТА. Френският петролен гигант Total, който планира многомилиарден проект за природен газ в Иран, заяви, че ако не получи специално разрешение за проекта си от американското финансово министерство, ще трябва да се откаже от инвестиционното си намерение, което според компанията има "огромен потенциал".

Тръмп е толкова непопулярен в Европа, че да тръгнеш срещу него крие слаб политически риск. По такива въпроси, като търговията, климатичните промени, израелско-палестинския конфликт и глобалната икономическа политика традиционният за Европа центристки политически консенсус като цяло преобладава. Трансатлантическият разрив в културата и ценностите, които някога бяха непоклатимият фундамент на алианса, е шокиращ. Със своето самохвалство и простащина Тръмп изглежда почти като карикатура на грубата и арогантна Америка, която мнозина европейци не харесват.

Американците смятаха европейската подкрепа за даденост толкова дълго време, че малцина анализатори са изследвали въпроса как би изглеждало едно разпадане на трансатлантическия алианс.

Тръмп често казва, че „Америка на първо място“, не означава, че Америка е сама. Но европейците също имат мнение по въпроса, и тази седмица то бе категорично отрицателно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:30 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 0
george353
преди 6 години
Опасявам се, че 2-3 години са ужасно много време. А и каква е гаранцията, че няма да бъде преизбран? Знам че звучи налудничаво, но политическата криза е сериозна и недоверието на народа към двете основни партии е огромно. Не трябва да се залага на евентуалности защото изборите са уравнение с много неизвестни. Европа трябва да мисли за алтернативи и промяна на статуквото сега и в този момент ако иска да стане независима.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 8
Sakamano
преди 6 години
Добре, че тоя поне няма да управлява 10 мандата, както северно-азиатския си колега, тъй че след 2-3 години нещата ще започнат да се нормализират. А като гледам, може и по-скоро. Но изобщо не завиждам на този след него, който ще трябва да му оправя бакиите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 20
vanevski
преди 6 години
Договор с ислямистите от Иран е на Обама-новият Чембърлейн! Известно е какво е допринесъл! Тръмп е новият Рейгън-разведряването допринася за укрепване на Злото в света-тираните са като ***,надъхват се от слабоста и отстъпките,само твърдост за тях,за да се избегне позорът както казва Чърчил....Сегашните действия на йорипейците приличат на казаното от Чембърлейн преди ВСВ показвайки договорът с Хитлер и Мусолини и провиквайки се "Peace of our time",тогава Чърчил казва""Вие имахте да избирате между войната и позора. Вие избрахте позора. Но вие ще получите и войната!" Нещо подобно се случи и при разпадът на русия/сесесерето/,тогава Западът е бил против,сакън ще останем без "пътеводна звезда" към прогресът на света!!! " Сегашните йоропейци не искат да изпуснат алъш-вериша!С това просто отлагат атомната бомба за следващия политик. А когато Иран взриви първата бомба, всички подписали ще извадят хартийката и ще кажат "ние не сме виновни, ние се бяхме договорили"! И е ясно за какво ще я употребят-папие хигиеник!!Какво можеш да очакваш от фанатизирани ислямисти? За тях иноверците са враг-неверници!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още