2017 г. вече е история. Вижте кои са най-интересните графики за събитията и тенденциите от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция на Investor.bg "Икономиката през 2017 г."
2017 г. се оказа нулева по отношение на очакванитe години наред реформи в електроенергетиката, а същевременно изпълнена и с много предизвикателства. Още в първите дни на годината секторът беше изправен пред сериозно изпитание, но показа, че все още има сили да се справя с кризисни ситуации.
Енергийната сфера е в очакване на най-мащабната сделка за последните години - продажбата на активите или отделни части от тях на CEZ Group в България. Чешкото дружество съобщи за интереса на инвеститори и водените преговори през пролетта. До края на годината все още няма официална информация по казуса, макар че спекулациите са много.
Първото "парче" вече намери нов собственик - ТЕЦ "Варна" официално беше придобита от варненската компания "Сигда" на бившия министър на транспорта от кабинета "Орешарски" Данаил Папазов. От съобщението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) става ясно, че новият собственик планира да модернизира ТЕЦ-а и да възстанови производството му.
Ледената вълна, обхванала региона още в първите дни на 2017 г., замрази желанието за помощ между членовете на Европейския съюз (ЕС). В най-критичните часове Електроенергийният системен оператор (ЕСО) активира ПАВЕЦ "Чаира" и така България се размина с режим на тока, а секторът се изправи пред прецедент за последните години - на спрян износ на електроенергия.
Предишната подобна стъпка беше през зимата на 2012 г., когато стачка на миньорите в "Мини Марица - изток" принуди тогавашния министър Трайчо Трайков да прибегне до същата стъпка. Тогава обаче ограниченията бяха за около седмица. Тази зима износът беше спрян за месец, точно в периода, когато търсенето беше най-голямо, съответно - и цените изгодни.
Сега, в началото на зимата, се чуват опасения, че мярката може да се повтори, защото енергия на борсата вече липсва. "Мегавати има, но не и на цената, на която са склонни да платят търговците", контрира експертът от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Пламен Младеновски.
Същинска ледникова епоха обхвана и процеса по либерализацията на електроенергийния пазар. Служебното правителство показа резюме от очаквания повече от година доклад на Световната банка с препоръки за модел как да бъде отворен пазарът и как да бъде решен един от най-големите проблеми - дългосрочните договори с т.нар. "американски" централи в Маришкия басейн и централите, използващи възобновяеми източници.
Институцията предложи това да стане с практикуваните в целия свят при такива случаи "договори за разлика", което означава разликата в цената на свободния пазар и в дългосрочните договори да бъде покривана от специален фонд. Имаше и идеи как да бъде решен въпросът със защитата на уязвимите потребители. Въвеждането на тези нови моменти за енергийния сектор обаче изискват законодателни промени, които за момента си остават добри пожелания.
Всъщност вече се заговори не просто за промени, а за изцяло нов Закон за енергетиката, който да отрази всички нови моменти за сектора, включително и за либерализацията. Разработването му обаче ще отнеме още месеци.
преди 6 години За Белене не знам, но някакви пичове от Пазарджик купиха ТЕЦ Варна/огромна централа от национално значение, 1,2Г мощност.#КОЙ стои зад тях и за какво я купиха не се знае засега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Само погледнете тук как се строи Белене и друго не ви трябваhttp://nppbelene.blog.bg/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар