IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Българските фирми ще пестят 1 млрд. лв. годишно в еврозоната от обмяна на валута

Не бива да се изпуска възможността да се кандидатства веднага, препоръчват икономистите от ИПИ

15:37 | 03.05.18 г. 20
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

При присъединяването на България към еврозоната всяка година българските фирми ще пестят 1 млрд. лева годишно от  обмяна на валута и такси по банкови преводи. Това се казва в доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ), изготвен в края на април 2018 г.

Позитивите за икономиката на България от присъединяване към еврозоната са както краткосрочни, така и дългосрочни. Те ще започнат да се усещат още в момента, в който официално започне процеса на присъединяване и страната влезе в чакалнята на еврозоната (ERM II).

Покачването на кредитния рейтинг в повечето страни се наблюдава първо още влизането в чакалнята на еврозоната, ERM II, а допълнително повишение обичайно има и при приемането на еврото. Вдигането на рейтинга води до по-ниски лихви за държавата, бизнеса и гражданите и осигурява по-лесен достъп до финансиране и повече инвестиции в икономиката. 

По-важното следствие е, че подготовката на България за влизане в ERM II и еврозоната ще даде тласък за реформи.
Влизането в ERM II ще е свързано с поемане на ангажименти за структурни промени, които да гарантират „висока степен на устойчива конвергенция“, както изисква чл. 140 от Договора за функционирането на ЕС. Очакваният положителен ефект може да се сравни с подготовката за членство в ЕС – десетилетието от 1997 г. до 2007 г. беше най-доброто за растежа на България.

За местните банки приемането на еврото ще означава и автоматично включване в Европейския банков съюз, който се изгражда от 2014 г. насам в рамките на еврозоната. Присъединяването към единния надзор над банките в еврозоната ще засили доверието в банковия сектор и ще намали риска от лоши практики.

Влизането в еврозоната и достъпът до общите ѝ фондове пък е застраховка срещи бъдещи кризи (например, 700-милиардният Европейски механизъм за стабилност, единният механизъм за преструктуриране на проблемни банки и достъпа до ликвидност и рефинансиране от ЕЦБ). Това ограничава силно рисковете за банковата система, а за фиска осигурява по-лесно преминаване през периоди на кризи.

Друг ефект идва от намалените транзакционните разходи по обмен на валута и таксите по банкови преводи. По изчисления на ИПИ само спестените разходи по обмяна на валута за целите на външната търговия надхвърлят 450 млн. евро на година. Това е близо 1% от БВП и е равносилно на намаление на данъка върху печалбата на фирмите наполовина. Спестените по този начин близо 1 млрд. лева ще останат в българските фирми.

Отделно, присъединяването към еврозоната ще доведе до намаление на таксите по банкови преводи към еврозоната. Това ще спести разходи за българския бизнес и граждани от порядъка на 5-6 млн. евро всяка година.
Митовете около членството

„Инфлацията ще скочи” - опасенията от висока инфлация са силно преувеличени. Според анализите на Европейската централна банка (ЕЦБ), Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и други институции проинфлационният ефект, ако въобще го има, не надхвърля 0,3 пр. пункта в отделните страни, което е много под 1%;

„Растежът на българската икономика ще се забави” - сравнение между страните от ЦИЕ в еврозоната и тези извън нея не показва какъвто и да е негативен ефект върху ръста на икономиката от влизането в еврозоната;
„България ще се превърне във втора Гърция” – двете страни имат фундаментална разлика и в добрите, и в лошите времена; всяка година България има по-висок икономически растеж от Гърция, а българският държавен дълг е седем пъти по-нисък от гръцкия.

Защо процесът по приемане на еврото трябва да започне сега?

Страната ще пропусне много, ако отложи кандидатстването или се забави. В настоящите добри времена за европейската и българската икономика вероятността за положително решение при кандидатстване в ERM II е по-голяма. ERM II или т.нар. „чакалня на еврозоната” не е приемала страни повече от десетилетие именно заради кризата и затова сегашният благоприятен момент трябва да се използва. България също е в по-добра позиция – страната вече излезе от групата на страните с прекомерни макроикономически дисбаланси, наскоро беше повишен кредитният ѝ рейтинг, а през януари 2018 г. пое и председателството на ЕС.

Междувременно еврозоната непрекъснато се променя. Еврозоната се интегрира по-бързо от останалата част на ЕС и се създава реален риск от Европа на две скорости. Този разлом се подклажда и от излизането на Великобритания, което променя съотношението на силите между страните във и извън еврозоната. Все по-вероятно е важните решения да се вземат от страните в еврозоната, а страните извън нея да са с ограничено влияние.

Изпусне ли се възможността сега, България може да чака дълго за следващ благоприятен момент. През 2019 г. предстоят избори за Европейски парламент, ще се сменят съставът на Европейската комисия и ръководството на Европейската централна банка. Никой не знае какво ще се случи след 2019 г., затова не бива да се изпуска възможността да се кандидатства веднага.

Докладът е изготвен от Института за пазарна икономика с автори д-р Десислава Николова и Калоян Стайков от ИПИ и Георги Ангелов от  Институт ”Отворено общество” – София. Анализът е изготвен с финансовата подкрепа на българския евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел.

Научете повече по темата за еврозоната на специализираното издание на Клуб Инвестор „Банки и финанси“, което ще се проведе на 9 май 2018 г. в Capital Fort. Събитието е посветено на актуалните теми в банковия сектор и дигитализацията на финансовата индустрия. Повече за програмата и лекторите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:06 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 5 rate down comment 0
Тава е
преди 6 години
"При присъединяването на България към еврозоната всяка година българските фирми ще пестят 1 млрд. лева годишно от обмяна на валута и такси по банкови преводи." Ама пълни глупости и простии! Остава някой да повярва, че лъскавите офиси и помпозни сгради на банките ще се откажат от този милиард! Ако е тъка АЕЦ Беляне е построен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 1
wag1111
преди 6 години
Само най-големите фирми имат преференции от банките. За малките няма да има особено значение влизането на новата валута освен, че много от тях ще започнат да изпитват затруднения от това, че ще почнат да губят конкурентност на пазара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 3
wag1111
преди 6 години
Какви са тези глупости? Не ми стана ясно защо не се обърне внимание на таксите на банките за трансфер. Там се губят парите. Всичко друго е АЛА - БАЛА. Единственото до което ще доведе еврото е рязко влошаване на биснес климата и жизнения стандарт на населението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 13 rate down comment 10
melon
преди 6 години
Глупости. Явно проектират нова далавера за ошмулване на населението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 15 rate down comment 6
Иван Митев
преди 6 години
Ако е вярно, че "Българските фирми ще пестят 1 млрд. лв. годишно в еврозоната от обмяна на валута", то е вярно, че "Търговците на валута ще загубят 1 млрд. лв. годишно в еврозоната от обмяна на валута".Защо не се ползва вторият вариант за заглавие на статията?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 5
Иван Митев
преди 6 години
Ако е вярно,Българските фирми ще пестят 1 млрд. лв. годишно в еврозоната от обмяна на валута
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 8
mrynmryn
преди 6 години
Не е като да тръгнат да ми вдигат заплатата с тия пари, нито да ми подобрят условията на работа. А и в крайна сметка аз съм истински българин, искам на другите да им е зле, а не на мен да ми е добре, по-добре сме без ЕЗ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 27 rate down comment 5
thehappyroger
преди 6 години
И кои български фирми ще спестят 1 млрд годишно, като до 2030-та ще е останал един град смехономика? Ама без въобще да преувеличвам, малкия и средния частен бизнес престои масово да фалира, ососбено в провинцията, май не сте наясно какво е реалното положение на нещата. Кретено-масонската пропаганда е тотална.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 17 rate down comment 2
khao
преди 6 години
Ако ние сме си окей като държава, нито Гърция ще станем-----да ти отговарям ли или сам че си отговориш ? като погледнеш кви ги върши башТиквата и малките пъпеши около него !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 3
khao
преди 6 години
говорех за начина по който започнаха да валят сатии и информация последната седмица, десет дни.... не ме разбирай грешно, аз съм твърдо за ЕЗ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още