IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

SoftBank се отказва от сделката за акции за 3 млрд. долара на WeWork

Твърде вероятно е Адам Нойман, Benchmark Capital и други акционери да дадат японския конгломерат на съд

10:03 | 02.04.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

SoftBank Group Corp. отменя споразумение за изразходване на 3 милиарда долара за закупуване на акции на WeWork от бившия главен изпълнителен директор Адам Нойман и други акционери въпреки заплахите от съдебни действия от страна на някои членове на борда на компанията, предава Bloomberg.

SoftBank се съгласи да купи акциите от Нойман, Benchmark Capital и други като част от спасителния пакет миналата година, но уведоми акционерите в средата на март, че условията за сделката не са изпълнени. Крайният срок на сделката бе в 23:59 ч. в сряда нюйоркско време.

„Специалният комитет на Борда на директорите на WeWork е бил уведомен от SoftBank, контролиращият акционер на WeWork, че няма да оползотвори офертата за търга, за която се съгласи през октомври 2019 г.“, обяви по електронната поща комисията, съставена от Брус Дънлеви от Benchmark и друг директор, Лю Франкфорт.

„Специалният комитет е изненадан и разочарован от това развитие и продължава да се ангажира да постигне решение, което е в най-добрия интерес на WeWork и неговите миноритарни акционери, включително служители и бивши служители на WeWork. Специалният комитет ще оцени всички свои правни възможности, включително съдебни искове“.

Акциите на SoftBank приключиха сесията с ръст от 2,5%, докато по-широкият пазар в Япония спадна. Компанията не отговори на исканията за коментар от страна на Bloomberg.

Закупуването на акции бе договорено през октомври като част от спасяването на SoftBank от WeWork, след като неуспешното първично публично предлагане на офисната компания я остави пред изчерпване на парите. Чрез сделката японският конгломерат би взел дял от почти 80% в компанията и купи дял от инвеститорите за 3 млрд. долара, както и от настоящи и бивши служители. Нойман, който бе изгонен от компанията, трябваше да продаде акции за до 970 милиона долара. Щедрият пакет за излизане разгневи много от неговите служители, хиляди от които бяха съкратени през следващите месеци, тъй като компанията майка на WeWork We Co. се опита да намали разходите си.

WeWork подписва дългосрочни лизингови договори с наемодателите по целия свят и след това преотдава под наем това пространство за по-малки компании и служители на свободна практика, бизнес, който е особено уязвим от коронавируса и икономическото забавяне. В писмо до притежателите на облигации компанията предупреди, че не очаква да постигне финансовите си цели за 2020 г.

През последните няколко седмици сделката за изкупуване от страна на акционерите става все по-спорна. SoftBank изпрати писмо до инвеститорите в WeWork, в което заяви, че може да се откаже от споразумението, ако определени условия не бъдат спазени до крайния срок. SoftBank се позова на регулаторните опасения и няколко правителствени разследвания над WeWork, включително от американската комисия по ценни книжа и борси и Министерството на правосъдието.

„Нито SoftBank, нито компанията могат да предоставят гаранции по отношение на обхвата на тези разследвания, естеството на каквито и да е действия, които тези или други регулаторни страни ще предприемат, или срока, в който те ще бъдат решени“, пише в писмото си японската компания, като се аргументира, че няма задължение да довърши сделката.

Двамата независими директори на WeWork отговориха, като заявиха, че ще обмислят съдебни действия, ако SoftBank се оттегли. „Извиненията им за това, че не се опитват да сключат сделката, са неподходящи и нечестни“, заяви в изявление говорител на директорите.

Въпросната сделка е различна от тази за спасяването на самия WeWork от SoftBank, пакет, който включва ново финансиране за 5 милиарда долара и ускоряване на по-ранен ангажимент за 1,5 милиарда долара. По-голямата част от парите щяха да отидат за петима акционери, включително Нойман и дружеството за рисков капитал Benchmark, което се стремеше да продаде акции за 600 милиона долара, съобщи Bloomberg. По-малко от 10% от постъпленията биха отишли за настоящите служители на WeWork, заяви SoftBank.

Все пак трансакцията има отражение за WeWork. Като част от сделката компанията би получила 1,1 млрд. долара дългово финансиране от SoftBank само ако закупуването на акции приключи.

Отделно SoftBank заяви, че приключи продажбата на своя американски бизнес Sprint Corp. на T-Mobile US Inc. Сделката премахва около 40 млрд. долара нетен дълг от баланса на японския конгломерат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:47 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още