IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Франция пак се замисля за регулиране на социалните медии

Убийството на учителя Самюел Пати повдига ожесточени дискусии за местното законодателство за речта на омразата, тормоза и тероризма

13:45 | 20.10.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Nathan Laine/Bloomberg</em></p>

Снимка: Nathan Laine/Bloomberg

Шокът от убийството на учителя Самюел Пати, показал на учениците си карикатури на пророка Мохамед в час, посветен на свободата на словото, поднови дискусиите във Франция за регулиране на социалните медии.

Няколко министри призоваха за по-строги правила, след като стана ясно, че жертвата е била заплашвана в социалните мрежи, преди да бъде убита в края на миналата седмица, пише онлайн изданието Politico.eu.

Френски представители от Google, Facebook, Instagram, Twitter, TikTok и Snapchat са свикани на среща от министъра, отговарящ за гражданството, Марлен Скиапа. Компаниите са помолени да излязат с „конкретни предложения“ относно „кибер-ислямизма“, коментира запознат източник пред изданието.

В понеделник сутринта вътрешният министър Жералд Дарманен посочи, че ще се бори с „терористичната пропаганда на социалните мрежи“. Авторите на 80 публикации, които изразяват подкрепа за нападателя, се наблюдават, съобщиха от правителството.

"Тези, които са участвали в публичния линч на този учител, са по някакъв начин отговорни за случилото се", коментира Габриел Атал, говорител на правителството, в неделя.

Силната реакция дойде, след като стана ясно, че бащата на един от учениците на Пати е изразил в социалните мрежи гнева си към учителя и е призовал за уволнението му. Пати е предложил на учениците възможността да напуснат класната стая, ако са обидени от изображенията. Публикациите на бащата са били споделени чрез групи във Facebook и съобщения в WhatsApp, което е привлякло вниманието на радикални групи.

Веригата от събития хвърля неприятна светлина върху това, което (не) е направено в страната за справяне с проблема. По-рано тази година Конституционният съд на Франция отхвърли законопроект, който имаше за цел да ограничи разпространението на реч на омразата в социалните медии.

Законодателят, който стои зад законопроекта – Летисия Авиа от партията La République en Marche на Еманюел Макрон, заяви, че все още работи по борбата с речта на омразата и обмисля нов законопроект, наред с други възможности. Други депутати от опозицията, включително консервативният лидер Кристиан Жакоб, заявиха, че също ще направят предложения за регулиране на съдържанието в социалните медии и анонимността в интернет като начин за борба с тероризма.

Групите, въвлечени в борбата с речта на омразата онлайн, критикуват ролята на социалните медии, но и подчертават пропуските в съществуващите правила. Пати е подал жалба в полицията, след като е бил уведомен за заплахи, идващи от социалните медии. Той е алармирал и шефовете си. Неправителствена организация е докладвала на властите акаунта на убиеца му, съобщава френската медия Le Point.

Неправителствени организации имат "специални канали с технологични платформи“, казва Доминик Сопо, ръководител на неправителствената организация SOS Racisme. Според него обаче борбата с речта на омразата "не е приоритет на правителството". „Тъй като полицейските ресурси не са достатъчни, не беше обърнато достатъчно внимание на тормоза в ежедневието“, добавя той.

Последна актуализация: 13:27 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още