Напоследък инвеститорите се опасяват, че САЩ се насочват към повторение на слабата икономическа експанзия от предходното десетилетие - че след като страната преодолее затрудненията около отварянето на икономиката, тя ще възобнови същия скромен, но стабилен растеж, прекъснат от пандемията. Спадът на доходността по 30-годишните държавни ценни книжа миналата седмица след "ястребовия" завой на Федералния резерв само засили тези опасения, пише Конър Сен в коментар за Bloomberg.
Но тази гледна точка пренебрегва ключов фактор, който задържа икономиката през 2010-те и който сега трябва да я стимулира през 2020-те: балансите на домакинствата. Американците са по-богати от всякога благодарение на процъфтяващия фондов пазар, съчетан с нарастване на цените на жилищата. Освен това домакинствата не са обременени със същото ниво на дълг, което се проточи в годините след рецесията от 2008 г. Това би трябвало да означава по-бърз растеж през следващите години, тъй като американците отново се чувстват свободни да теглят кредити.
Между края на 2019 г. - преди Covid-19 да удари САЩ - и първото тримесечие на тази година, задълженията на домакинствата в страната са нараснали с 5%, или с 820 млрд. долара. Активите им обаче се увеличиха с 14,8%, или с почти 20 трлн. долара. Подобни сметки би трябвало да създадат сред домакинствата настроение за харчене, след като веднъж оставят зад себе си пандемичните страхове.
Нарастването на задлъжнялостта, което ограничи икономическия растеж през 2010-те, започва в началото на 1980-те. С намаляването на лихвените проценти домакинствата увеличиха дълговете си по-бързо, отколкото нараснаха активите им, и тази тенденция продължи 25 години. След това, когато цените на жилищата паднаха в края на 2000-те години, активите на американците - имоти и инвестиции в акции - загубиха стойност, докато нивата на дълга им останаха същите или се увеличиха, произвеждайки още по-силно задлъжнели домакинства. Минаха много години след рецесията от 2008 г., преди американците да изплатят целия този дълг и да балансират бюджетите си.
домакинства
Съотношение на активите на домакинствата към задълженията им
Но това, което започна като оправяне на бюджета, сега се превърна в нещо друго, до голяма степен поради промени, свързани с пандемията. Цените на жилищата се повишиха рязко през последните 18 месеца, а фондовият пазар достигна исторически рекорди, надувайки активите в балансите на домакинствата.
Процентът на личните спестявания също нарасна поради комбинацията от фискални стимули, приети от Конгреса по време на пандемията, и липсата на разходи за дейности като пътуване и хранене навън. Нетният ефект е, че към края на първото тримесечие на 2021 г. съотношението на активите на домакинствата към пасивите е близо до 50-годишен връх и продължаващите ръстове на цените на жилищата и на акциите през второто тримесечие вероятно ще го тласнат още по-високо.
Въпреки че със сигурност има някакви различия при тази метрика (знаем колко е нараснала нетната стойност на милиардерите през миналата година), нарастването на стойностите на жилищата означава, че е създадено или възстановено и много богатство на собствениците на жилища от средната класа.
Възможно е домакинствата да продължат да подобряват балансите си още неопределено време, но по-вероятно е да има някаква граница за това, тъй като американците се чувстват достатъчно уверени, за да поемат повече дългове през следващите години. Намаляването на задълженията на домакинствата в САЩ се случва вече повече от 12 години; белезите от финансовата криза от 2008 г. в крайна сметка избледняват, или в случая на най-младото поколение, което днес се включва в работната сила, може изобщо да не съществуват.
Най-възрастните хора от бейби бум поколението вече са на над 75 години и ще намаляват спестяванията си и ще продадат активите си през следващите години, а хората от поколението Y (родени от началото на 1980-те години до началото на 2000-те), които искат да купят къщи, ще започнат да трупат дългове като поколенията преди тях. Ниските лихвени проценти правят управлението на дълга по-лесно от всякога.
Еднофамилни къщи в Дейна Порт, Калифорния. Снимка: Bing Guan/Bloomberg
Перспективата за повече заеми и разходи на домакинствата трябва да означава по-бърз общ икономически растеж, особено тъй като бизнесът се стреми да наема служители и да инвестира в нов капацитет в отговор на по-силното търсене.
Може да отнеме известно време на хората да се ориентират в света след пандемията, да направят оценка на финансовото си състояние и да променят модела си на харчене, но този сценарий ще има смисъл за много американски домакинства. Това не означава свръхголемите заеми от средата на 2000-те, а може би нещо по-скоро като 1980-те и 1990-те.
преди 3 години С твоето ниво и желания лапник , ти си точно за инвестора , пасвате си както дупe и цукал ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години С твоето ниво и желания - отивай да четеш статии в брадва.бг, епицентър и подобни риcoфилиcтични клоаки, там е за такива, като теб. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Защо трябва постоянно да ни заливат с някакви *** статии в стил комунизма, как видиш ли всичко е цветя и рози в САЩ, а пропадналия Китай е на ръба на разпада. Тая статия е просто смешна, човек с поне малко мозък вижда кога великата американска икономика започва да прави своите (не повече от 1%) граждани все по-богати, след рецесията от 2007 след като отприщи печатницата до невиждана в историята на човечеството скорост. Като изключим печатницата всичко друго се разпада в щатите бедността стига невиждани размери, всеки се е наредил да проси от държавата за милостиня за да оцелее, но верно е има една група от хора които забогатяват и то наистина с огромни темпове, интесно ще е докога обаче, понеже това забогатяване се дължи на една печатница, на всеки е ясно как ще свърши. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Вовка, Отивай да бачкаш, да създаваш материални блага, пролетарий!Да дадеш труд в полза на обществото е висшо благо на камунизма. :)Стига живя във форумите като търтей-*** :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Регреса също е развитие. Обаче в обратна посока. >https://usdebtclock.org/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар