IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пазарът на суровини – балонът продължава да се надува

Златото постави рекорд в евро, при повечето суровини има свръхпредлагане, но цените продължават да растат

12:55 | 17.02.10 г.
Автор - снимка
Създател
Пазарът на суровини – балонът продължава да се надува

Ситуацията на пазара на суровини става все по-странна. През последните години златото поскъпваше в резултат на слабия долар и страховете от инфлация, породени от огромното количество пари в обращение. Вчера обаче това се промени и жълтият метал постави рекорд в еврово изражение – 818 евро за тройунция.

Така суровината продължава започналия през 2005 година тренд на възходящо движение спрямо единната валута. Интересното обаче е това, че вчера златото поскъпна и спрямо долара, достигайки отново до 1 100 долара за тройунция. През последната седмица пък жълтият метал е повишил стойността си с по 4 на сто както спрямо долара, така и спрямо еврото.

Поскъпването на златото може да се обясни с множество фактори, се казва в анализ на немския вестник FAZ.

Сред причините са ниските лихвени проценти, избягването на риска от страна на инвеститорите и неизвестността за бъдещето. Силният интерес към инвестициите в суровини идва заради силната задлъжнялост на потребителите, както и на някои държави.

Тази задлъжнялост може да бъде преодоляна единствено с висока инфлация, смятат мнозина от пазарните участници. В условията на настоящия икономически ред и модел на икономиките преодоляването на задлъжнялостта по друг начин не би могло да се случи, което прави инфлацията неизбежна.

Така се стига до ситуация, при която в условията на много тънък пазар все повече инвеститори искат да вложат парите си в суровини. Това означава следното – създава се все по-голямо търсене на фона на силно ограничено предлагане.

Постепенно се създава инерция на пазара и все по-високите цени предизвикват ново търсене, с което се създават трендове, доста по-дълги, отколкото нормално се очаква да бъдат. Въпреки това обаче се наблюдава интересна тенденция - най-големият борсово търгуван фонд (ETF) за инвестиции в злато – SPDR Gold Trust, не показва приток на средства.

Количеството на емитираните дялове от ETF фондове за инвестиции в злато показват значителен ръст. Това се случва след значителна корекция от последните месеци, когато ликвидната криза скова този тип пазар.

Дяловете в ETF-а за инвестиции в сребро ETFS Physical Silver пък достигнаха исторически връх, като разполагаемото количество от метала вече е рекордните 25 млн. тройунции.

Емитирането на дялове в този тип фондове означава, че те изкупуват физически големи количества от суровините, за да могат да предложат на по-голям брой инвеститори да се включат на пазара, без непременно да трябва да се притежава физически дадената суровина.

По информация на самите борсово търгувани фондове, позициите им в сребро възлизат на 34 млн. тройунции. Така те са близо два пъти и половина повече спрямо рекорда от предишния балон в цените на суровините – този от първата половина на 2008 година.

Подобно поведение сред фондовете и инвеститорите създава значителни рискове, защото ценовото движение на суровините може да се промени. Тогава много инвеститори ще опитат да затворят позициите си едновременно и ще предизвикат силен натиск върху цените на дяловете в ETF и суровините.

На практика при много от енергийните суровини, ценните и индустриалните метали движението на цената се е откъснало от реалното търсене в икономиката. Това се вижда особено ясно при алуминия – цената на метала се увеличава доста през последните месеци, въпреки че пазарът е доста добре запасен, а на стоковите борси има значителни запаси, чакащи купувач, завършва анализът.

За балон при металите говорят и други специалисти. Така например Дейвит Трелкелд обяви, че следващият балон ще бъде при медта. Той обясни това именно с големите запаси, които се натрупват на фона на относително стабилната цена на метала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още