Американските пазари затвориха разнопосочно в петък, след като макроикономическите данни показаха, че спестяванията надвишават харчовете на домакинствата, което притесни инвеститорите. Това, което смути пазарните участници, е фактът, че през май спестяванията са нараснали с 6.9% до 15-годишен максимум, докато разходите за потребление са се увеличили с минималните 0.3% за същия период. Тенденцията показва, че потребителите са много внимателни с парите си. Това е добре за отделния човек, но не за икономиката като цяло в краткосрочен план.
Брутният вътрешен продукт спадна с 5,5% през първото тримесечие, беше съобщено в началото на седмицата. Тъй като първата половина на 2009 г. приключи, инвеститорите са загрижени за това дали икономиката ще се отлепи от дъното по-късно тази година.
Тази несигурност, подкрепена от комбинацията от обещаващи и същевременно тревожни данни, доведе до една разнопосочна седмица на пазарите. След като се понижи в началото на седмицата, Dow Jones Industrial Average скочи с 2,1% в четвъртък. Трейдърите обаче бяха нетърпеливи да приберат част от печалбите преди уикенда, споделиха анализатори.
Dow Jones Industrial Average загуби 34,01 пункта, или 0,4%, в петък до 8,438.39. S&P 500 Index се понижи с незначителните 1,36 пункта, или 0,2%, до 918,90. Технологичният индекс Nasdaq нарастна с 8,68 пункта, или 0,5%, до 1,838.22.
За изминалата седмица Dow се понижи със 101 пункта, или 1,2%. S&P 500 Index загуби 0,3%, а Nasdaq нарасна с 0,6%. Dow загуби 3,9% за годината, а S&P 500 и Nasdaq са с положителни стойности.
Университетът в Мичиган съобщи за ръст на потребителския сентимент през юни, което надвиши очакванията на анализаторите за непроменени стойности. Но дори и този доклад не можа да окаже силно позитивно влияние на пазарите.
Технологичният индекс Nasdaq се представи по-добре от другите основни индекси - до голяма степен благодарение на Palm Inc., прозводителя на смартфони, който публикува по-малка загуба за четвъртото тримесечие от очакванията на анализаторите. Акциите на компанията нараснаха с 2,20 долара, или 15,7%, до 16,22 долара.
Суровият петрол загуби 1,07 долара и се установи на 69,16 долара за барел на стоковата борса в Ню Йорк.
Американският долар се движеше разнопосочно спрямо другите основни валути. Златото затвори петъчната сесия на 939 долара за тройунция.