IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Експерт: Не е необходимо ЕЦБ да прави бързи стъпки към вдигане на лихвите

По-високите лихви ще намалят търсенето, което вече спада, но ще направят и инвестирането в суровините и глобалната логистика по-скъпо, посочи Николай Стойков

22:59 | 10.06.22 г. 4
Експерт: Не е необходимо ЕЦБ да прави бързи стъпки към вдигане на лихвите

Той е на мнение, че негативната парична политика е била вредна още от самото начало. „Тя изкривяваше пазара в евро вече доста дълго време. Добре е, че ЕЦБ се сети, че в дългосрочен аспект това не е здравословна политика“, коментира финансистът.

Според него бързото и агресивно вдигане на лихвите няма да е разумно, тъй като би навредило на европейската икономика без да повлияе особено на краткосрочната инфлация.

„ЕЦБ до голяма степен нямаше избор предвид агресивните действията на Фед в САЩ. Трябва да имаме предвид обаче, че в САЩ ситуацията е много различна – там парите в обръщение са се удвоили в сравнение с времената преди Covid, докато увеличението в Европа въобще не е толкова голямо, то е само 25-30%“, посочи Николай Стойков.

По думите му европейската икономика няма нужда от настъпателни стъпки, особено като се има предвид правителствата на Гърция и Италия, които не могат да си ги позволят.
Стойков обаче не е притеснен за стабилността на гръцките и италиански ценни книжа предвид спирането на програмата за изкупуване на активи, анонсирано от ЕЦБ.

„Мисля, че големите проблеми и кризи в света идват в момент, в който никой не ги очаква. Когато хората са готови за криза, нещата не са толкова зле. Сега всички очакват криза и ми е трудно да си представя, че страните няма да намерят решения. Опасността нещо да се случи в Италия се връща отново и отново на пазарите, но поне засега не мисля, че е нерешим проблем, би могло да се случи, но предвид че всички го очакват ще се намери някакво решение“, смята Стойков.

Той е категоричен, че очакванията за инфлацията през следващите 12 месеца са силно преувеличени. „Когато има война, цените се качват и без тя да спре те едва ли ще се стабилизират. В краткосрочен аспект малко неща могат да се направят, за да се спре инфлацията“, убеден е финансистът.

Управляващият директор на Alaric Securities смята, че очакванията на хората за инфлацията през следващите 12 месеца са прекалено завишени. Той прогнозира „намаляване на търсенето, което ще облекчи донякъде ситуацията“.

„Не мисля, че решението е в агресивно вдигане на лихвите. Вдигнатите лихви ще намалят търсенето, което така или иначе вече спада, но ще направят и инвестирането в сферата на суровините и глобалната логистика по-скъпо“, пресметна Стойков.

Какви са реакциите на пазарите след заседанието на ЕЦБ и изказването на Кристин Лагард? Ще успее ли ЕЦБ да „охлади“ инфлацията в еврозоната? Какво ще се случи с двойката евро-долар? Каква е вероятността за рецесия в еврозоната? За какви негативни сценарии се готви човечеството и къде могат те да се материализират? Има ли решение за кризите по света?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:21 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 0
OPASEN
преди 2 години
Ако искаш аз да ти кажа? ;-) Всеки път, когато печатат пари, те не ги печатат за хората, а за Банките, които да ги дадат на хората! Така хората и фирмите на хората взимат парички и настава подем, НО ... плащат такси и лихви на Банките - това са големи разходи за хората! Един вид хорицата бачкат, за да може всички отгоре да забогатяват от платените такси и лихви... В един момент става това, което става в момента - взели вече поредния кредит, за да може фирмите им да работат или просто да си купят апартамент, идва тази уж неизбежна рецесия и всичко рухва... Виждаш ли колко е просто? ;-) И тук изобщо няма да засегна темата за корупцията, която се шири по високите етажи на САЩ и Европа!!! Защо мислиш, че ФЕД и ЕЦБ закъсняха с вдигането на лихвата? Случайност - не мисла... Дори ЕЦБ все още не е започнала (!), а е обещала да започне от другия месец... Чувал ли си, че инфлация се лекува с рецесия? Мисля, че вече ти дадох доста джокери, но ще ти опиша грандиозния финал - значи, първо се печатат яко кинти, печатащите и политиците са щастливи, банките са щастливи, а хората са "щастливи", че ще имат кредит!!! :-)) На финала умишлено правят рецесия, НО всичко е подготвено и само обикновените хора плащат цената... Подготвените знаят сценария и вече са разпродали - за справка виж борсите и как всички акции и индекси падат :-) Капиш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 5
khao
преди 2 години
но ако те питам какви точно безумни политики правят, не можеш да ми кажеш... :):) класика! След 15 години растеж дето никога не е било, ти какво очакваш да се случи... още 25 години да е така ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 2
Hahoto2
преди 2 години
Чисто си влизаме в рецесия. Експорта вече взе да умалява. Което означава, че големите батьовци са се запасили и ще намалят потреблението. Очаквам в следващите месеци безработицата и лихвите да се вдигнат, а имотите леко да фъснат /по-добре от това да се помпат до гръмване/. Напечатаните пари, скъпите енергоносители и безумната политика на Европейската комисия вещаят твърдо приземяване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
OPASEN
преди 2 години
Този пишман експерт как е получил достъп до Инвестор-а?? Алоооо... ако лихвите не се вдигнат навреме, както между другото вече се случва, инфлационната спирала ще се развие максимално, което е меко казано катастрофално за хората! Мерките трябва да се взимат навреме и тук бих казал, че дори в САЩ те леееееко закъсняха и ако там са леко закъснели, то какво да кажем за ЕЦБ? А, да - поради някои фалирали или почти фалирали държави в Еврозоната, които всички членки ще трябва да спасяват (вкл. България от 2024 г.), не им е изгодно да вдигнат ОЛП. Така ще смекчат загубите от тези икономики, но кой ли ще плати за това? ;-) Беше риторичен въпрос, но за който не се сеща - всеки един гражданин на Еврозоната и в голяма степен всеки един гражданин на Евросъюза...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още