Такива фактори подхранват очакванията за ускоряване на това, което вече бе значително многогодишно увеличение в стратегическото разпределение на инвестиционните потоци (и не само от публични пенсионни фондове, фондации, дарителски тръстове и държавни фондове) към непубличния капитал. Феновете му също така очакват този клас активи да получи тласък от продължаващите усилия да се направи непубличният капитал по-достъпен за дребните инвеститори.
Такъв оптимизъм относно стабилността на класа активи обаче може да е прекомерен. Оценките на непубличния капитал се актуализират много по-рядко, отколкото тези на публичните инвестиции. Всъщност исторически преоценките обикновено изостават от публичните пазари с минимум шест до девет месеца. Освен това няколко от факторите, които наскоро подкопаха публичните пазари, са тревожни и за непубличния капитал.
По-високите лихвени проценти и затягането на финансовите условия ще усложнят рефинансирането на сделките с ливъридж по трансформирането на капитала в непубличен. Те правят пътищата обратно към публичните пазари по-малко сигурни и оценките при излизане по-малко определени. Те също така ограничават ентусиазма на новите инвеститори за закупуване на дялове от непубличен капитал на вторичния пазар, оказвайки натиск както върху цените, така и върху обемите.
Влошаващата се глобална икономическа перспектива също е проблем. Икономическият спад лишава компаниите от реални и бъдещи приходи, което води до по-бързо изгаряне на кеш и увеличаване на дълговото бреме с оглед ерозията на собствения капитал.
Има два допълнителни риска, които са специфични за непубличния капитал през предстоящия период. Първо, че едно от неговите често цитирани структурни предимства - неликвидността, която потиска неблагоприятната волатилност на цените - се превръща в слабост; и второ, че финансовите регулатори и надзорни органи обръщат много повече внимание на поведението на непубличните пазари.
Непубличният капитал е също толкова вероятно да претърпи промяна в оперативната парадигма тази година, както и публичните пазари, при които тя вече е в ход - от пазар на продавача към пазар на купувача. Всъщност всички пазари са в процес на излизане от фазата на масивни и предсказуеми инжекции на ликвидност от централните банки, които улесниха неимоверно привидно безкрайния поток от пари към малък набор от инвестиционни възможности. Това, което предстои, е свят, в който цената на парите ще бъде по-висока и финансовите потоци ще бъдат по-селективни, тъй като стават по-малко изобилни.
С течение на времето наистина атрактивната стойност ще бъде възстановена на непубличните и публичните пазари. Този процес обаче вероятно ще бъде неравен.