IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия преосмисля Китай

С приятели като Путин Си Дзинпин може да загуби Европа

18:36 | 11.05.22 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Олаф Шолц на посещение при японския премиер Фумио Кишида. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Олаф Шолц на посещение при японския премиер Фумио Кишида. Снимка: Bloomberg

Какво правеше Олаф Шолц наскоро в Токио? Посещението му бие камбани в Пекин, докато Китай тревожно проследява последствията от нахлуването на Владимир Путин в Украйна, пише Джоузеф Стърнбърг за Wall Street Journal. 

Пътуването на новия германски канцлер до Япония, за да обсъди икономическото и стратегическото сътрудничество, е знак за голяма промяна, която се извършва в Берлин. Показателна е дестинацията, която Шолц пропусна: Пекин. Предшественичката му, Ангела Меркел, посещаваше Китай навреме и често. Първата й екскурзия до Пекин дойде шест месеца след като встъпи в длъжност, като тя посещаваше Китай два пъти по-често от Япония през 16-годишното си управление. Това, че Шолц показва признаци за прекратяване на тази тенденция, е важно.

То е по-скоро следствие от войната в Украйна. Шокът за Германия от нахлуването на Владимир Путин е едновременно искрен и мъчителен. Икономическият елемент е двояк. Старата максима за Wandel durch Handel – промяна чрез търговия – която почти по подразбиране беше единствената външнополитическа стратегия на Меркел, изведнъж изпадна в немилост. Развиването на по-тесни икономически връзки с Русия на Путин не разубеди автократа от неговия империализъм. И сега, когато промяната се провали, тясно преплетените бизнес отношения, създадени от цялата тази търговия, се оказват дяволски трудни за разплитане.

В този климат мислите бързо се насочиха към Китай, друг отколешен германски обект на промяна чрез търговия. Пекин помогна за изостряне на този негативен фокус, може би най-вече с обещанието на Си Дзинпин в началото на февруари за приятелство „без граници“ с Путин. Европейците са разочаровани от нежеланието или неспособността на Си да посредничи за мир в Украйна.

Нахлуването в Украйна също така поражда притеснения за автократична инвазия в Тайван - перспектива, която Европа преди това отхвърляше. А убиващата икономиката политика на Си Дзинпин за нулев ковид подкопава бизнес средата за чуждестранните инвеститори. Благодарение на глупави грешки от страна на Пекин страната няма да изпълни тазгодишната цел за икономическия растеж с голяма разлика.

Резултатът е нов германски скептицизъм относно Китай, който се разгръща в три измерения.

Бизнесът се тревожи. Това не е съвсем ново, след като през последните години стана ясно, че Си няма да продължи по пътя на пазарното отваряне и реформите на своите предшественици. Но напоследък преосмислянето на Китай от германския бизнес се задълбочи.

Последна актуализация: 20:23 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 2 години
Абе това е така , ама аз бях пряк свидетел как вноса от Китай унищожи бранша с осветители на Италия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 1
zelka007
преди 2 години
Хммм... И да и не. Значи, ако нямаш локомотиви, няма да имаш и вагони във влакчето. Ще ти дам един лесен пример. Кемперите. Могат ли големите производители на товарни бусове да правят кемпери?! Могат. А правят ли?! В Европа има стотици фирми дето това правят. Но в Европа имаме силно производство на базови шасита и могат горе-долу лесно да се закупят, можеш и горе-долу лесно да оборудваш цех(от около 500к до към2млн ще спретнеш чудесия), можеш и горе-долу лесно да си доставяш необходимите материали и елементи за обзавеждането от целият континент. И ето ти бизнес, ние обичаме да пътешестваме в Европа всички европейци, харесва ни. Това създава заетост и допълнителни доходи и възможности. Същото нещо съществува и в Япония, наричат го мини кемпери, там е заради особености на инфраструктурата. Имат силно производство на шаситата и сигурно стотици фирми които доработват. Виждаш ли локомотивите и вагоните в тази верига?! Вервай ми, в министерствата по цял свят и банките работят достатъчно грамотни хора, които да създават такива клъстери във всеки отрасъл, не само в автомобилостроенето. Значи без локомотивите, това са големите базови производители, това няма да съществува като ниша - факт почти не съществува на други места по света. И кратка статистика за МСП в немско, цитирам: "През 2014-2018 г. общата добавена стойност на МСП в нефинансовата бизнес икономика в Германия се е увеличила със 17,9%, като най-голямото увеличение от 21,1% е генерирано от малки фирми. За същия период заетостта в МСП е нараснала с 8,6%."... край на цитата... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 0
data
преди 2 години
Политиката на Германия да защитава само интересите на концерните съсипа цялата средна класа в ес
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 7
Борката
преди 2 години
Това ние наглосаксите го решаваме. Кое е абсурд и кое не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 5
zelka007
преди 2 години
Хаха... циклоп. къртиш фаянса. Само погледни статистиката на внос/износ на Китай и дестинации, както ти е писал Ватника, и ще ти светне. Чайниците са виновни за затварянето на един куп семейни фирми, и не само, в ЕС и САЩ. Със свинщинaта на робовладелското си отношение към работниците, това постигнаха. Аз лично ще се радвам да се изкарат от Европейският пазар. Нищо няма да загубят потребителите. Само ще спечелим. Виж един куп фирми вносители ще църкат на омрело, но това си е техен проблем. Радвам се, че не допуснаха индийските пeдeрастий и донякъде виетнамските и арабските шитове. Добре че от Южна Америка не идат още бokyлучки щото са далече, че и там има кандидати за най-ниски цени и качество... Дева и стинкаджийте, немате наяждане...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Колко си елементарен, над 50% от експорта на Китай отива в САЩ и Европа, откъм външни инвестиции е същото. Значи Китай не трябвало да се притеснява?? Оди някъде другаде снасяй опорките, че тука стана за смях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 8
cyclop
преди 2 години
Да не ставаме комични до абсурдност. Не е Китай който трябва да се притеснява да не загуби Европа. Още по-малко пък трябва да се притеснява за САЩ. САЩ и Европа трябва да се притесняват да не загубят Китай. Но като гледам каква целенасочена политика за самоубийство и унищожаване на индустрията и икономиката се води, нищо чудно и това да видим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още