IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Путин изопачава честването на победата в нещо ирационално

През последните години отбелязването на края на нацистите се превърна в пропагандно шоу. Сега войната в Украйна разкрива претенциите на Москва

08:50 | 10.05.22 г. 10
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: ЕРА</em></p>

Снимка: ЕРА

Когато този понеделник се отбеляза годишнината от края на Втората световна война, това бе достатъчна причина на Изток и на Запад да си спомним за военните престъпления на нацисткия режим. Но докато в Германия, а сега и в страните от бившия Варшавски договор, се почитат всички загинали в това най-голямо човешко престъпление в историята, Русия насочва тази историческа дата в друга, по-целенасочена посока.

Там вниманието е съсредоточено върху „Великата отечествена война" - войната, започнала с инвазията на Хитлер в СССР на 22 юни 1941 г. и завършила с победата на Съветския съюз. Пактът Хитлер-Сталин, разделянето на Полша и балтийските държави от тези двама диктатори, са пропуснати в този наратив. Както и нахлуването на Германия в Полша на 1 септември 1939 г.

И докато Русия твърди, че съветската победа е нейна заслуга, тя прикрива факта, че именно САЩ подкрепиха Съветския съюз в борбата му срещу Хитлер - с тежки оръжия, както би се казало днес. И премълчава факта, че не само руснаците са платили жестока цена с кръв: Милиони хора от Украйна и Беларус, от Молдова и Узбекистан са станали жертви на германския Вермахт. Всъщност Западът се остави да бъде заблуден от този наратив, така че от него се породи дълготраен сантиментализъм към Русия, пише в свой коментар за Handelsblatt кореспондентът на медията в Москва Матиас Брюгман.

Откакто Владимир Путин управлява Кремъл, 9 май се празнува с все по-пищни паради на Червения площад. „Денят на победата" прерастна в „Ден на войната" - гръмко представяне на оръжията. Колко скромно бе началото на този възпоменателен ден.

Между 1947 г. и 1965 г. 9 май дори не е бил почивен ден. На фона на бедността, която войната е донесла на населението на Русия, никой не е бил в настроение за радост и празнично веселие.

Но никога досега Денят на възпоменанието не е бил толкова далеч от историческите си корени, както тази година. В пропагандата си Путин напълно изопачи войната срещу Украйна и я превърна в ирационална, твърдейки, че тя е продължение на борбата срещу фашизма, която уж не е приключила през 1945 г.

Правят се погрешни заключения.

Докато в Москва трополят веригите на танковете, в Украйна и други бивши васални на Москва държави цари тишина: там става дума за това да се помни паметта на загиналите, уроците от Втората световна война, сътресенията от новата война. И да се гледа напред, коментира Брюгман.

На запад от Русия изказванията не са от упоритата позиция по отношение на оръжията, а на размисъл, вдъхновен от лозунга „никога повече", от урока на войната, който е, че само обединена Европа може да предотврати връщането на безумието. Путин Путин
 
Мнозина вече осъзнават защо в Полша, Естония, Латвия, Литва, Чешката република, Източна Германия и другаде през последните десетилетия 8 или 9 май не се празнуваше като „Ден на освобождението", както беше разпоредено от Кремъл. Исторически погледнато, няма причина за радост - лудостта на Хитлер беше последвана от диктатурата на Сталин.

Време е да разберем историята, защото нейната дълга сянка отново е надвиснала над Европа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 1
Kiro_100
преди 2 години
Аре .. Ми обясни ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 1
Kiro_100
преди 2 години
Аре ... Ми ги обясни на мен ... Аз който бях стажант в ЕЦБ ... И после Наемник в ЕВрокомисията ....И Съда в Люксембург ... ... Аре ми обясни за Европейския Съюз ... ???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
georgi_shum
преди 2 години
Педи, победата над нацистка Германия е колективно усилие на съюзните народи. И най просто казано може да се обобщи като "смес" от кръвта на съветските войници, американската индустриална мощ и английския технически гений по онова време.Без който и да е от тези 3 основни елемента, победата над Германия би била много, много по трудна, ако не и невъзможна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
khao
преди 2 години
добре си му го обяснил на тоя копейнишки тъъъпак, използващ сложни думи зада скрие факта че подкрепя Мордор,а реално няма кво да смислено да каже!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 5
ing5rov
преди 2 години
каквито и да ги шикалкавите , едно е ясно , че ако не беше СССР и великата червена армия от войни на съветските народи , в Европа официалният език щеше да е немски а не английски ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 2 години
Ти хахав ли с? Нали знаеш, че историята се повтаря като ФАРС. И в случаят за каква история говорим, когато смъртността в русия надвиши раждаемостта с 1 милион? Когато половината от новородените са мюсюлмани. Когато същата тъъпа история те учи, че няма неразпаднала се империя. Когато статистиката отчита че раждаемостта в руската империя предопределя 80 -90 милионна държава в близките 20-30 години. Когато в китай през миналата година са се родили 10 .6 милиона деца, което пък предопределя 700-800 милионна държава, произлизаща от сегашните 1.44 милиарда. Просто ти пишеш за времена, когато хората имаха по 10 деца и можеха да дадат 2-3 на историята. В момента така е само във Африка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
pinoccio
преди 2 години
Кой къде е във времето, едва ли е от значение, след като сам потвърждаваш, че историята се повтаря. Още Аристотел казва, че ако искаш да знаеш какво има да се случи, трябва да погледнеш какво се е случило. Още по-стар от него пък е Соломон. В по-ново време Марк Твен твърди, че историята се римува. Изглежда всички преписват един от друг. Всичко, което се случва днес, може да се обясни със случилото се вчера. Явно и времето претендира за дял в диалектиката, а с него и историята, макар и все да шикалкави. Непознаването на тази диалектика води до четене на вестници, които в случая ми ги преразказваш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 2 години
Останал си в 20 век. Историята е мъртва, само кремълскиятШизофреник не е наясно. Това не е миналото, когато хората се оставяха победителите да пишат история на техен гръб. През 21 век те просто отказват да са част от този цирк, напускат и се заселват в Полша и Германия например. Шест милиона вече отказаха на Болният човек в кремъл да му стават поданици и се изселиха. Даваш ли си сметка колко малко хора останаха в завладените от кремълскиятЛумпен територии? Историята се повтаря като фарс, което се отнася най-вече за "победите".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 2
pinoccio
преди 2 години
Когато попитали Гьоринг на процеса в Нюрнберг - коя е грешката, която режимът е допуснал спрямо Германия, той отговорил - тази, че не спечелихме войната. Всичко опира до това - кой е победителят. Победителите не ги съдят, победителите пишат историята. Днес се чудим, че едно сме учили, пък то друго било. Днес се случват събития, за които едно се пише, пък след време ще се окаже, че друго е било. Историята е низ от писане и пренаписване и това е закономерност. Както казва Киркегор след изобретението на Гутенберг - Дяволът се е вселил в печата. И дундурка читателите в скута си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още