От 2026 г., ако всичко върви добре, втечненият природен газ (LNG) ще пристига с танкери до бреговете на Северна Германия, ще се излива в криогенни резервоари за съхранение, настроени на минус 160 градуса, и след това ще се „газифицира отново“, преди да достигне енергийната мрежа на мястото на руския внос, пише Джанан Гънейш за Financial Times.
В момента Германия не разполага с LNG терминал. В рамките на 72 часа след нахлуването на Владимир Путин в Украйна, тя ускори изграждането на двa. От износителите, които ще спечелят, САЩ са по-близо от Австралия и, за разлика от Катар, няма да оставят Берлин изложен на друга сприхава автокрация.
Проява на лош вкус е да се твърди и може би дори да се мисли, но Америка ще бъде крайният „победител“ от украинската криза. Осем месеца след като излизането й от Афганистан говореше за имперски упадък, стратегическите перспективи на страната се променят по начини, които са неизмеримо по-добри. „Арсеналът на демокрацията” през миналия век може да бъде нейният източник на гориво в този.
Въпросният износ е най-малкото. Ако Германия изпълни неотдавнашното си обещание да разтвори кесията за отбрана, тогава САЩ би трябвало да могат да споделят повече от финансовата и логистичната тежест на НАТО.
Европа, която е по-свързана с Америка и в същото време по-малко я източва: дори Кисинджър не би могъл да планира това, което Кремъл е напът да постигне без да иска. Далеч от това да сложи край на обръщането на САЩ към Азия, войната в Украйна може да е събитието, което го насърчава.
Що се отнася до тази част на света, ако целта на китайците е да изолират поне Тихоокеанския басейн от влиянието на САЩ, последните шест седмици бяха образователни относно размера на задачата. Япония едва ли би могла да направи повече, за да застане на страната на Киев, а следователно и на Вашингтон.
Новоизбраният президент на Южна Корея Юн Сук-йол иска да се срещне с президента на Украйна Владимир Зеленски. Сближаването между тези източноазиатски приятели на САЩ - но не винаги такива помежду си - е подпомогнато от заплахата на единството между Китай и Русия.
Всичко това оставя въпроса за Тайван. Лесно е да се преувеличи сходността на ситуацията с Украйна, чиято независима държавност, за разлика от острова, е призната във Вашингтон. Най-малкото обаче потенциалната цена за Китай от евентуална атака - като животи, санкционирана търговия и морална репутация - сега в твърде ясни, за да се налага да бъде посочвана от САЩ.
преди 2 години Ами те САЩ са най-големия производител на петрол и газ в света :) Явно цената ги устройва още повече ! Сега си задай въпрос. Защо България е 90% зависима от руски газ и петрол. После си задай въпрос защо не копа собствени ресурси. Дано намериш отговора и дълго дълго се замислиш ... после не е лошо да прочетеш отново какво мислят Ботев и Левски за русия и защо ние заменихме един поробител с друг още по лош вместо да бъдем НЕЗАВИСИМИ ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години това, рИкията ли... завиждаш ли? :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Нейков, само подзаглавието ти като прочетох и се отказах да чета по-надолу. На каква дpoга си? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Преди година - $2/галон. В момента - $4-5/галон. Да ви *** и победата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Всъщност Китай са големият печеливш от "операцията". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години много държави ще спечелят.. даже няколко нови ще се появят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години много държави ще спечелят.. даже няколко нови ще се появят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не ,САЩ ще са най големият губещ отговор Сигнализирай за неуместен коментар