IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стреля ли Западът с халосни патрони срещу Путин, или кървенето тепърва предстои?

Анализаторите са разделени по отношение на ефикасността на западните наказателни мерки срещу руската икономика

17:02 | 01.04.22 г. 9
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Икономическите санкции срещу Русия, наложени от Запада заради инвазията в Украйна, са описани от лидерите на демократичните страни като безпрецедентни наказателни мерки. Някои анализатори обаче смятат, че това е преувеличено.

Петер ван Бергейк, професор по макроикономика в Университета в Кеймбридж, посочва, че заради нахлуването в Кувейт през 1990 г. Ирак понася тежки санкции като замразяване на всички чуждестранни активи и налагане на пълна петролна блокада. Мерките срещу Иран през 2012 г. също са по-мащабни и всеобхватни. Тогава за първи път Западът използва мярката за блокиране на достъпа на страна до международната банкова платежна система SWIFT, припомня Ван Бергейк в анализ, публикуван на сайта на Центъра за политически и икономически изследвания (CEPR).

В същото време западните санкции имат ясни прецеденти и в друг смисъл – страните от Централна и Западна Европа, както и САЩ, имат дълга история по отношение на мерките срещу Съветския съюз, включително ембаргото на Вашингтон върху зърното заради инвазията на СССР в Афганистан през 1980 г., както и контрол на износа на технологии заради Студената война. 

От друга страна, наложените санкции срещу Москва оказват силно влияние върху руската икономика, водейки до затваряне на предприятия, загуба на работни места, увеличаване на лихвените проценти и спад в стойността на рублата – допълнително подсилени от ускоряващата се инфлация в глобален мащаб, изтъква Антъни Ким от Index of Economic Freedom.

Според него е все още твърде рано да се оцени цялостният ефект от мерките.

Санкциите са по-скоро тактически ход, отколкото стратегически, изтъква Ким. Той визира по-специално финансовите мерки, които преди всичко не възпират и не наказват, а вместо това задържат далеч от ръцете на потърпевшия пари и други видове ресурси. Те са практически ефективни само ако са масови, наложени бързо, строго координирани и следвани, подчертава Ким.

В скорошна оценка на санкциите Международният валутен фонд (МВФ) обобщи първоначалното им въздействие, като посочи, че „санкциите, обявени срещу Централната банка на Руската федерация, сериозно ще ограничат достъпа ѝ до международните резерви в подкрепа на нейната валута и финансова система“.

Освен това МВФ отбеляза, че „международните санкции срещу руската банкова система и изключването на редица банки от SWIFT значително нарушиха способността на Русия да получава плащания по износ, да плаща за внос и да участва в трансгранични финансови трансакции“.

Investor.bg разглежда обобщения списък от западни санкции срещу руската икономика и някои от лицата, заемащи ръководни позиции в руските държавни корпорации, съставен от S&P Global Commodity Insights.

санкции санкции

Петролната индустрия

Страни като САЩ, Великобритания, Канада и Австралия замразиха вноса на руски петрол и петролни продукти, като Вашингтон ще търси алтернативни доставки от Южна Америка и Канада. Много анализатори разглеждат възможността САЩ да използват доставки от Венецуела, върху която администрацията на бившия президент Доналд Тръмп наложи санкции през 2019 г. Според някои прогнози добивът на Венецуела може да нарасне с най-малко 400 000 барела на ден, ако САЩ разрешат искания от партньорите на държавната компания PDVSA за търговия с венецуелски суров петрол. Американски представители се срещнаха с президента на Венецуела Николас Мадуро в началото на месеца и поискаха страната да достави поне част от износа на петрол за САЩ.

В същото време Италия, Япония, Германия и Франция се ангажираха да намалят зависимостта си от руския петрол посредством намиране на алтернативни доставчици по време на срещата на Г-7. Европа остава силно обвързана енергийно с Москва, като Русия внася 2,7 млн. барела дневно в региона.

За да се ограничи притокът на финансови средства към Русия посредством нейния енергиен сектор, Западът наложи санкции върху търговията с енергийни продукти на страната, изключвайки някои местни банки от SWIFT. Бяха приети и конкретни мерки срещу 13 руски държавни компании, в това число „Транснефт“, „Роснефт“ и „Газпром“.

Бяха санкционирани и руски олигарси като Игор Сечин, главен изпълнителен директор на „Роснефт“, и Николай Токарев, председател на „Транснефт“.

Последна актуализация: 03:30 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 3 rate down comment 2
ing5rov
преди 2 години
как сме с рублите ... щото нали сме тарикати ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
дядя Вова
преди 2 години
Няма значка, руснаците до 1 май няма да изнасят - тая реколта ще я пропуснат..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 5
data
преди 2 години
САЩ са намалили ограниченията наложени наскоро върху вноса на руски минерални торове, за да избегнат дефицита на пазара, информира днес авторитетното руско бизнес издание "Комерсант". :) :):) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 2
ing5rov
преди 2 години
"САЩ свали санкциите върху минералните торове от Русия." ... ти май от носа си по-далеч не видиш ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 3
data
преди 2 години
А нали тука през глава всички обеснявахте къв гении бил Путин кат анексира Крим ? Е това ни докара до тук , санкциите са следствие , както е следствие украйнския национализън , както е следствие превъоръжаването на укранйна след 2014 и т.н. Следствие на амбициите на един който се е взел прекалено на сериозно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
Alex Silver
преди 2 години
Стреля ли Западът с халосни патрони срещу Путин === Бе то че западът стреля по Путин е ясно, но защо мисли че Путин му е седнал на коляното, та все него умерва?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 5
ing5rov
преди 2 години
от политиката на санкции спрямо Русия сме се докарали до тука ... проблемът е че копаем все по надолу .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още