Освен това прекъсването на веригата за доставки в резултат от ковид пандемията разкри уязвимостите, създадени от офшоринга. Предлагането не успя да бъде в крак с повишеното търсене във възстановяващите се икономики.
Полупроводниците представляват виден пример за тази тенденция. Към 2020 г. на САЩ и Европа се падаха само 20% от световното производство на полупроводници, при приблизително 80% през 1990 г. Светът зависи от Taiwan Semiconductor Manufacturing Company и южнокорейската Samsung за авангардни чипове, като продължаващият им недостиг подчерта опасността от това.
И така, каква е връзката между извънредната енергийна ситуация в Европа и недостига на чипове? Въпреки че се различават по много начини, и двете са белязани от недостатъчно предлагане на основна стока, търсена от страни или компании, които допуснаха да станат зависими от други.
Вносът от Европа на руски петрол и газ я направи уязвима към враждебна, безпринципна държава (по-лошото в случая - от един човек). Офшорингът по подобен начин прави страните и компаниите зависими от техните добри отношения с чужди държави и от ефективността на нашата транспортна система.
Признаването на тези негативни аспекти на глобализацията кара компаниите и държавите да се обърнат отново към местните източници.
Ако махалото продължи да се движи продължително време в посоката, която предвиждам, ще има последствия за инвеститорите. Глобализацията беше благодат за глобалния брутен вътрешен продукт, за икономиките, които тя подкрепи, и за компаниите, които се възползваха от намалените разходи чрез покупки в чужбина.
Новата тенденция ще бъде по-малко благоприятна в това отношение. Тя обаче може да подобри сигурността на вносителите, да повиши конкурентоспособността на местните производители, да увеличи работните места в домашното производство и да създаде инвестиционни възможности в този преход.
За колко време махалото ще се отдалечава от глобализацията в посока оншоринг? Отговорът зависи от това как ще се разрешат текущите ситуации и коя сила ще победи: необходимостта от надеждност и сигурност или желанието за евтини източници. След много десетилетия на глобализация и минимизиране на разходите, мисля, че сме на път да открием инвестиционни възможности в стремежа към надеждни доставки.
преди 2 години "..Но офшорингът също така доведе до загубата на милиони работни места в САЩ..." като гледам,че безработицата падна до 3.9% и са налице милиони свободни работни места, явно не е голяма драма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години каП.утин отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ся подготвят нови серии с лика на *** и Лавров отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Производството на кукли тип Незавалка и *** е във възход :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Човек, имате 2 патрона - природните ресурси, които НЕ са по ваши заслуги и нямате грам заслуги за тях и явдреното копче! Първият патрон сте на път да изстреляте... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Връщането на производства у дома е във възход >> A енергията у рупли, мъка-мъка-евроатлантическа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар