IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Златото защити титлата си на убежище в битка с растящите лихви и биткойна

Въпросът е дали металът ще може да поддържа стойност от над 1900 долара при успокояване на геополитическата обстановка

19:13 | 23.02.22 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Само трябва да погледнете златото, за да добиете представа как една исторически необичайна подредба на международни рискове раздира пазара, пише Bloomberg.

Цената на благородния метал достигна най-високото си равнище от началото на юни на фона на растящото напрежение между Русия и Запада заради Украйна и високата инфлация. В същото време реалните лихвени проценти – ключов двигател за стойността на златото – се повишиха тази година, обратно на обикновено обърнатата корелация между двата класа активи. А в битката за това дали биткойнът е по-добър съхранител на стойност криптовалутата определено губи позиции, поне засега.

„Геополитическите рискове се материализират и ескалират“, коментира Ники Шийлс от компанията за благородни метали MKS PAMP SA. „Злато на цена от 2000 долара е по-възможно в краткосрочен план, отколкото 1800 долара“, допълва Шийлс. Металът се търгува в средата на този диапазон в сряда – към 16 ч. цената му е 1903 долара, което е понижение с около 0,3%.

10-годишната коригирана спрямо инфлацията доходност и спот цената на златото. Графика: Bloomberg

Преди търсенето на златото да се увеличи покрай кризата с Украйна, устойчивостта на цената му бе мистерия за някои наблюдатели, особено предвид неизбежния цикъл на затягане на паричната политика от Фед.

„Това, което наистина движи златото, е чувството, че нарастват шансовете за грешка в политиката на Фед“, казва Рос Норман, главен изпълнителен директор на информационния портал Metals Daily. „Има го усещането, че Фед изостава от кривата, а когато трябва да догонваш, трябва да прилагаш относително по-агресивно движение напред, що се отнася до покачване на лихвите, към което крехката икономика може да не е добре позиционирана да се нагоди“, допълва той.

Златото се възползва и от отслабналото до известна степен търсене на криптовалути, които често са приемани от привържениците си като алтернативно средство за съхранение на стойност, посочва Петер Березин, главен стратег на BCA Research Inc. За сравнение – златото поскъпва с 3% от началото на годината, а биткойнът поевтинява с 16%.

Златото засенчва и биткойна. Графика: Bloomberg LP

Златото претърпя една като цяло лишена от блясък 2021 г., след като цената му достигна абсолютен връх през предходната година на фона на свръхприспособителната парична политика и пандемичната подкрепа на правителства и централни банки. Сега увеличението на лихвите в САЩ е почти сигурно през март и икономистите на JPMorgan Chase & Co. прогнозират девет поредни увеличения от по 25 базисни пункта. Това би могло да се отрази на златото – актив, който не предлага лихва.

„Трейдърите на злато не са преживявали цикъл на лихвени увеличения насред висока инфлация от 70-те насам“, посочва Шийлс от MKS PAMP. „Има много несигурност за това как това ще се разиграе: циклите на увеличения не са непременно мечи за златото и зависи от това как реалните лихви ще реагират“, допълва тя.

В същото време инвеститорите се трупат към борсово търгувани фондове (ETF), подкрепени от злато. Към 18 февруари притежанията на злато в борсово търгувания фонд SPDR Gold Shares са нараснали до малко над 50 тона, след като достигнаха 20-месечно дъно през декември.

Други двигатели, подкрепящи цените на златото, включват и физическото търсене от Китай и Индия, както и възможността за наличието на необявени покупки от централни банки.

Геополитическото напрежение предизвика наплив към подкрепени със злато ETF-и. Графика: Bloomberg

Най-големите страни купувачи отново се завръщат на пазара с пълна сила след слабата 2020 г. Доставките за Китай от Швейцария – най-големия център за преработка в Европа, са се увеличили близо петкратно през януари до петгодишен връх. Вносът в Индия се е ускорил до най-високото си равнище от десетилетие през миналата година, като продажбите на бижута са се увеличили почти двойно, а прогнозите за търсенето остават добри, показват данни на Световния съвет по златото.

В същото време централните банки са прибавили 463 тона злато към резервите си миналата година, което е увеличение от над 80% спрямо година по-рано, става ясно още от данните на Съвета по златото. Оттам допълват, че покупките ще продължат, но вече при по-бавен темп. Централните банки на Русия и Китай може да поискат да купят злато на открития пазар и да подкрепят още цените, която реалните лихви се повишават, отбелязват от Citigroup в бележка от 17 фувреари. „Смятаме, че това вече се случва през 2022 г., но може още да не е отчетено в данните“, отбелязват от банката.

И все пак остава въпросът – може ли цената на златото да поддържа равнище от около 1900 долара за унция, ако и когато геополитическото напрежение се успокои? От звеното за управление на благосъстоянието на UBS Group посочват в бележка от миналата седмица, че „пробив в отрицателната корелация между златото и американските реални лихвени проценти никога не трае истински и този път не е различно“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още