IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Късите продажби на замърсители не могат да се броят за въглеродно компенсиране

Хедж фондовете трябва да оценят реалното въздействие на климатичните промени върху своите портфейли

20:07 | 14.03.22 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Могат ли късите продажби от хедж фондовете на акции на въглеродни замърсители да помогнат за спасяването на планетата?

Въпреки че от време на време критиците ги оприличават на алчни нихилисти, отговорни за множество епизоди на нестабилност на пазара, късите продавачи, които залагат на падащите цени, могат да играят роля в придвижването на света към нетни нулеви въглеродни емисии.

Но едно конкретно предложение, направено от някои в света на хедж фондовете, трябва да се третира със скептицизъм, пише за Financial Times Джейсън Мичъл, съ-ръководител на отговорните инвестиции в Man Group.

Аргументът, който беше направен, е, че инвеститорите трябва да могат да нетират своите „дълги“ позиции в компании с по-високи въглеродни емисии с къси позиции в такива бизнеси, за да намалят оценката за общия въглероден отпечатък на своите портфейли.

Въпреки че тази гледна точка има известни достойнства, тя рискува да смеси два много различни подхода за оценка на изменението на климата в рамките на инвестиционните портфейли: известни на жаргон като „финансова същественост“ и „двойна същественост“.

При първия подход портфолио мениджърите са фокусирани единствено върху финансовото въздействие на изменението на климата върху дадена компания, което им позволява да оценят ефектите, което то ще има върху риска и представянето на техните инвестиции. Това може да са застрахователни или производствени загуби, произтичащи от увеличаване на екстремните метеорологични явления, или отрицателно финансово въздействие, идващо от регулирането на климата.

В този контекст изразяването на експозицията на портфейла към изменението на климата чрез нетна дълга и къса позиция е както приложимо, така и полезно, защото показва колко икономически са изложени портфейлите на въглеродния риск.

При втория подход (на двойната същественост) фонд мениджърите се опитват да разберат риска, който техните инвестиции представляват за околната среда, както и за корпоративната рентабилност. Например, инвеститорите могат да разгледат отрицателното въздействие, което парниковите емисии от индустрията за изкопаеми горива имат върху климата и обществото, за да разберат потенциалния бъдещ регулаторен риск.

Това е идея, която набира скорост сред регулаторите и инвеститорите. В ЕС миналата година беше въведено законодателство с цел да накара финансовите групи и инвеститорите да разкриват двойната същественост. Регламентът за таксономията на ЕС, който някои инвеститори ще започнат да отчитат от 2023 г., разглежда екологичната устойчивост на икономическите дейности и дали те не нанасят значителна вреда на други устойчиви цели.

Последна актуализация: 01:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
дядя Вова
преди 2 години
Пеше, ай да надраскаш една статийка: американският шистов газ в началото е около 50% СО2 и не гори. Трябва да мине няколко филртации. А колко СО2 се отделя!!, цяло човечество 1 година само червейчета трябва да руча, не телешко!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още