IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Рисковете пред развиващите се пазари се увеличават

На хоризонта се очертават по-високи лихви в САЩ и по-силен долар, което ще направи дълговете на тези държави трудни за обслужване и ще свие инвестициите

16:53 | 16.02.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Dado Galdieri/Bloomberg</em></p>

Снимка: Dado Galdieri/Bloomberg

Разликата между темповете на растеж на развиващите се и развитите икономики ще се стесни до най-ниското си ниво през този век. За развиващите се пазари, които търсят инвеститори, това е проблем: смисълът на инвестирането в развиваща се икономика е, че тя предлага значително по-бърз растеж от развитите. Иначе парите ще отидат другаде.

Активите на развиващите се пазари традиционно имат по-висока доходност от тези в богатите страни по две причини. Едната е, че техните икономики растат по-бързо. Другото е, че са по-рискови, пише FT в свой анализ.

„Без растеж това е [целият] риск“, казва Дейвид Лубин, ръководител икономика на нововъзникващите пазари в американската банка Citi.

Доводите за инвестиране в акции и облигации на развиващите се пазари рядко са били по-слаби – нещо, което данните на МВФ за растежа подсилват. Пандемията продължава, като е особено остра на места, където нивата на ваксинация са упорито ниски, а икономиките се задъхват заради дългове и трудно могат да се справят с нейното въздействие върху общественото здраве и бизнеса.

На хоризонта се очертават по-високи лихви в САЩ и по-силен долар, което прави тези дългове по-трудни за обслужване и по-вероятни за неизпълнение. В значителна част от развиващия се свят инфлацията се ускорява тревожно и принуждава централните банкери да повишават агресивно лихвените проценти, за да избегнат хиперинфлационна спирала – един доста познат на развиващите се страни проблем от миналото им. В съчетание с проблемите на глобалната търговия това рисува мрачна картина.

Най-големият непосредствен пример за такъв риск е Шри Ланка. Поразена от удара върху туристическия си сектор по време на пандемията, страната през тази година трябва да плати почти 7 млрд. долара, за да обслужи дълга си. Същевременно чуждестранните ѝ резерви са под 3 млрд. долара.

Въпреки че правителството вярва, че може да преодолее кризата, тъй като туристите се завръщат и износът се увеличава, то също потърси облекчения от някои кредитори, като Индия и Китай, които финансираха инфраструктурни проекти в страната. Много притежатели на облигации сега смятат, че неизпълнението е неизбежно.

По-големите нововъзникващи пазари изглежда са в по-малка непосредствена опасност. Ед Паркър, ръководител глобални и суверенни изследвания в агенцията за кредитен рейтинг Fitch Ratings, говори обаче за „дълга опашка от слаби, крехки гранични пазари“, които изглежда са изложени на риск.

Инвеститорите са особено загрижени за страни като Гана, Салвадор и Тунис, както и за Украйна, която все още е под непосредствена заплаха от руска инвазия. „Предвид пандемията, много от тях са много по-малко способни да издържат на сътресенията, които могат да ги ударят тази година. Шест държави вече изпаднаха в неизпълнение по време на пандемията: Аржентина, Белиз, Еквадор, Ливан, Суринам (два пъти) и Замбия“, припомня той.

Последна актуализация: 14:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още