Скоростта на промяната в очакванията сама по себе си е причина за предпазливост. „Една от най-големите грешки, които хората правят, е да мислят, че финансовите пазари са рационални“, изтъква Мартин Хорн, ръководител в глобален план за държавните инструменти с фиксиран доход в Barings. „Пазарът търси отговори, но често греши“, посочва Хорн.
Въпреки това си струва да се опитаме да очертаем по-подробно как предстоящият цикъл на покачване на лихвите може да се развие на различните пазари. Мечият сценарий, очертан тази седмица от Джеръми Грантъм от GMO, е Фед да благоприятства „супербалон“ на пазарите, създавайки „вампир“, който се оказва устойчив на смърт. Сега „изглежда, че термитите на доверието първо атакуват най-спекулативните и уязвими активи, като си проправят път нагоре... Нека дивата суматоха започне”. Проблемът е, че както Грантъм приема, той каза приблизително същото и през януари 2021 г. Оттогава щатският индекс S&P 500 се повиши със 17 процента.
Goldman Sachs посочва, че новата ера не е задължително да бъде твърде болезнена. „Деветте цикъла на покачване на лихвите от Фед от 70-те години насам бяха предимно положителни за рисковите активи“, се казва в бележка на банката от средата на януари. „Смятаме, че инвеститорите в акции трябва да се тревожат повече за това кога Фед спира да повишава или дори намалява лихвите, тъй като това показва нарастващи рискове за икономическия цикъл”, посочват оттам.
Краткосрочната волатилност е неизбежна, разбира се. Изпадането на индекса Nasdaq Composite в територия на корекция тази седмица след 10% спад от последните пикове е достатъчно доказателство за това. Но както предполагат анализаторите на Goldman, това се дължи най-вече на бързата скорост, с която инвеститорите се превърнаха в ястреби.
Марк Собел, председател на американския аналитичен център OMFIF, казва, че пазарите на акции получават бавно съобщението, че възгледът на Фед се е променил рязко. Той отбелязва, че индексът S&P 500 все още е по-висок, отколкото беше през септември. „Разбира се, перспективите за паричната политика предизвикаха няколко дни на спад на пазара, особено за технологичния сектор. И все пак акциите остават високо оценени.”
Той добавя: „Може би е налице трус в комуникацията... Един такъв премерен трус би могъл да помогне за по-доброто привеждане на финансовите пазари и условия в съответствие с реториката и предвижданията на Фед без да предизвиква ненужна волатилност. Макар че това е много по-лесно да се каже, отколкото да се направи, талантливото боравене с думите от страна на Федералния резерв би трябвало лесно да го преведе през тези плитчини”.
Следете този „психологически значим“ германски дългов бенчмарк, за да раберете колко добре се справя Фед.