IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пандемията забавя световното възстановяване на работните места, според МОТ

Очаква се безработица на световно равнище да остане над нивата преди COVID-19 поне до 2023 г., посочва организацията в нов доклад

16:34 | 17.01.22 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Stephanie Keith/Bloomberg</em></p>

Снимка: Stephanie Keith/Bloomberg

Международната организация на труда (МОТ) понижава прогнозата си за възстановяване на пазара на труда през 2022 г. Организацията очаква дефицит в отработените часове в световен мащаб, еквивалентен на 52 млн. работни места на пълен работен ден, спрямо четвъртото тримесечие на 2019 г.

Предишната оценка за цялата година прогнозираше дефицит от 26 млн. работни места, еквивалентни на пълно работно време.

Въпреки че тази последна прогноза показва подобрение в сравнение с 2021 г., отработените часове тази година ще са с 2% по-малко в сравнение с отработените часове преди пандемията, според Световния доклад за заетост и социална перспектива на МОТ.

Очаква се световната безработица да остане над нивата преди COVID-19 поне до 2023 г., посочва се още в прогнозата. Броят на безработните през 2022 г. се очаква да достигне 207 млн. души в сравнение със 186 млн. през 2019 г.

В доклада на организацията се предупреждава, че цялостното въздействие върху заетостта е значително по-голямо от представеното в тези цифри, защото много хора напускат работната сила. През 2022 г. се предвижда глобалното участие на работната сила да остане с 1,2 процентни пункта под това от 2019 г.

Понижаването на прогнозата отразява до известна степен въздействието, което последните варианти на COVID-19 оказват върху работната сила и трудовите пазари, както и значителна несигурност по отношение на бъдещия ход на пандемията.

В доклада се предупреждава, че има големи различия във въздействието, което кризата оказва върху групи работници и държави. Тези различия задълбочават неравенствата вътре и между страните и отслабват икономическата, финансовата и социалната структура на почти всяка нация, независимо от състоянието ѝ на развитие. Възстановяването ще отнеме време, като ще има потенциални дългосрочни последици за участието на работната сила, доходите на домакинствата и социалното и – вероятно – политическото сближаване.

„Не може да има истинско възстановяване от тази пандемия без широкообхватно възстановяване на пазара на труда. За да бъде устойчиво, това възстановяване трябва да се основава на принципите на достоен труд – включително здраве и безопасност, справедливост, социална защита и социален диалог“, посочва се в документа.

Ефектите се усещат на пазарите на труда във всички региони на света, въпреки че могат да се наблюдават големи различия в моделите на възстановяване. Европейските и северноамериканските региони показват най-окуражаващите признаци на възстановяване, докато Югоизточна Азия и Латинска Америка и Карибите се изправят пред най-лоша перспектива.

На национално ниво възстановяването на пазара на труда е най-силно в страните с високи доходи, докато икономиките с по-ниски средни доходи се справят най-зле.

Очаква се непропорционалното въздействие на кризата върху заетостта на жените да продължи през следващите години, допълва се в документа. МОТ предупреждава също така, че затварянето на институциите за образование и обучение „ще има каскадни дългосрочни последици“ за младите хора, особено тези без достъп до интернет.

„Две години след тази криза перспективите остават крехки и пътят към възстановяването е бавен и несигурен“, казва генералният директор на организацията Гай Райдър. „Вече наблюдаваме потенциално трайни щети на пазарите на труда, заедно с нарастването на бедността и неравенството. От много работници се изисква да преминат към нови видове работа – например в отговор на продължителния спад в международните пътувания и туризма“, допълва той.

„Не може да има истинско възстановяване от тази пандемия без широкообхватно възстановяване на пазара на труда. За да бъде устойчиво, това възстановяване трябва да се основава на принципите на достоен труд – включително здраве и безопасност, справедливост, социална закрила и социален диалог“, допълва той.

Докладът на МОТ показва, че както при предишни кризи, временната заетост създава буфер срещу шока от пандемията за някои. Много временни работни места бяха закрити, но бяха създадени и алтернативи, включително за работници, които са загубили постоянна работа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още