Според нов доклад на екологични групи в Германия нарастващата употреба на пестициди е в основата на екологични щети в целия свят, съобщава „Дойче веле“.
"С този проблем се сблъсквате навсякъде – в селското стопанство, здравеопазването, загубата на видове и замърсяването на водите", казва земеделският инженер Сюзън Хафманс от Мрежата за действие срещу пестицидите в Германия, която играе водеща роля в разработването на доклада "Пестициден атлас".
Заедно със свързаната със зелените организации фондация "Хайнрих Бьол", германския клон на екологичната група "Приятели на Земята" и международния месечен вестник "LE MONDE diplomatique" докладът беше представен и публикуван днес в Берлин. В неговите 50 страници се описват вредните последици от бизнеса с пестициди за милиарди долари.
Отровени земеделски производители
Според неотдавнашно проучване, публикувано в списание "Public Health", 385 млн. души в селското стопанство се разболяват от остри отравяния с пестициди всяка година.
След отравяне селскостопанските работници и фермерите съобщават за симптоми, които варират от чувство на слабост и главоболие до повръщане, диария, кожни обриви, нарушения на нервната система и припадък.
В тежки случаи отказват сърцето, белите дробове или бъбреците. Според проучването, в което не са отчетени смъртни случаи от самоубийства, свързани с пестициди, около 11 000 души в селското стопанство умират от остри отравяния всяка година.
Селскостопанските работници и дребните фермери в глобалния Юг са особено засегнати от отравяния с пестициди. Според проучването в Азия има около 256 милиона остри отравяния с пестициди, в Африка - 116 милиона, а в Латинска Америка - около 12,3 милиона. В Европа цифрата е много по-малка - 1,6 милиона.
"Виждаме, че 44% от всички работници в света претърпяват поне едно отравяне годишно“, казва Хафманс, „а в някои страни те са много повече. В Буркина Фасо например 83% от селскостопанските работници се разболяват поне веднъж от пестициди“.
Това са само острите отравяния, каза тя, като добави, че степента, в която те се случват, е показател за хронично дългосрочно излагане, което след това на свой ред е свързано със съвсем различни хронични заболявания.
Атласът изтъква няколко причини за значително по-големия брой отравяния в страните от глобалния Юг. Първо, там се пръскат много опасни пестициди, включително някои, които са забранени в Европа. Освен това много дребни производители там не носят защитно облекло и са слабо информирани за опасностите.
"В някои случаи пестицидите просто се пълнят в малки пластмасови торбички или бутилки от търговците, без етикети, без инструкции за безопасност как да се използват и без предупреждения", казва Хафманс. "Тогава винаги има неволни отравяния, защото пестицидът се използва неправилно или някой взема бутилката, мислейки, че в нея може би има сода".
Според Атласа по-малко от 30% от дребните земеделски производители в Гана носят ръкавици, очила и предпазни средства за устата или носа при работа с пестициди. В Етиопия само 7% от земеделските стопани са запознати с предупреждението за миене на ръцете след използване на пестициди.
Пестицидите увеличават риска от рак
Пестицидите могат да се разпространяват от вятъра на стотици километри и се намират в реките и подпочвените води. Те могат да убиват насекоми, птици и водни животни, а остатъците от тях често се откриват в храната.
Убиецът на плевели глифозат, който е най-широко използваният пестицид, е сред най-известните. През 2015 г. Международната агенция за изследване на рака (IARC) класифицира глифозата като "вероятно канцерогенен", твърди цитираният от БГНЕС доклад. Научно метаизследване от 2019 г., проведено от Вашингтонския университет, също установява повишен риск от злокачествени тумори на лимфните възли от глифозат.
Пестицидите са свързани и с астма, алергии, затлъстяване и нарушения на ендокринните жлези, както и със спонтанни аборти и деформации в особено замърсени региони.
"Проучванията показват и връзка с болестта на Паркинсон, диабет тип II или някои видове рак", казва Хафманс.
Продажбата на пестициди е доходоносна
Продажбата на пестициди е доходоносна. Четирите най-големи производители - Syngenta, Bayer, BASF и Corteva - са генерирали продажби в размер на 31 млрд. евро (35 млрд. долара) през 2020 г., според Атласа. През последните години световните продажби на пестициди нарастват средно с 4% годишно.
По правило обаче компаниите не плащат за вредите, нанесени на здравето и околната среда, освен ако не бъдат изправени пред съда. В САЩ 125 000 души, които са пръскали с пестицида раундъп с активна съставка глифозат и са се разболели тежко, съдят Bayer. Компанията вече е платила на някои от ищците, а в баланса на Bayer са заделени около 10 млрд. евро за компенсиране на щетите.
Въпреки тези случаи Bayer и други компании продължават да продават силно токсични пестициди, включително такива, които са забранени в ЕС, тъй като са опасни. В момента производителите на пестициди търсят също ново разрешение за глифозат в ЕС, въпреки че той трябва да бъде забранен в блока от 2024 г.
Движения за селскостопанска революция
Групите за защита на околната среда настояват за отказ от химически пестициди. 30-те автори на Атласа използват статиите, за да подчертаят политиките, които биха могли да намалят тяхното въздействие.
"През последните две десетилетия Шри Ланка доказано е спасила почти 10 000 човешки живота чрез забрана на опасните пестициди", казва Хафманс. В Индия "някои региони там вече оперират напълно или до голяма степен без пестициди. Това, от своя страна, насърчава подражанието в други региони".
Според представително проучване, проведено в Германия за целите на Атласа, мнозинството от хората на възраст между 16 и 29 години искат земеделие, което опазва водата, почвата и насекомите, произвежда справедливо без генно инженерство и пестициди и използва естествен контрол на вредителите. Проучването установява, че 63% от анкетираните биха всички пестициди да бъдат забранени до 2035 г., а фермерите да получат подкрепа за преминаване към екологично производство.