IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как ЕК си вкарва автогол в случая с Полша

По същество Брюксел иска от полското правителство да направи това, за което с право го критикува: да упражнява политическо влияние върху съдебната система

08:34 | 23.12.21 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	Докъде ще стигнат отношенията между Полша и ЕС? <em>Снимка:&nbsp;&nbsp;EPA/Radek Pietruszka</em></p>

Докъде ще стигнат отношенията между Полша и ЕС? Снимка:  EPA/Radek Pietruszka

Новата наказателна процедура на Европейската комисия срещу Полша, която бе заведена в сряда, е най-малкото проблематична. Защото, ако полският Конституционен съд беше наистина такъв, какъвто трябва да бъде, т.е. независим съд, какво би трябвало да направи полското правителство по отношение на решението, което сега се използва като причина за новото производство? 

Правителството няма право да отменя решения на Конституционния съд или да влияе върху бъдещата му съдебна практика. По същество ЕК иска от полското правителство да направи това, за което с право го критикува: да упражнява политическо влияние върху съдебната система, само че сега в друга посока.

А полският премиер Матеуш Моравецки нарече „бюрократичен централизъм" завеждането на наказателната процедура срещу неговата страна, след като полският Конституционен съд оспори върховенството на европейското право и правомощията на Съда на Европейския съюз. Според полския премиер решението на ЕК показва, „че тенденцията към развитие на демократичния централизъм, бюрократичният централизъм в Брюксел, за съжаление напредва, но трябва да бъде спряна".

ЕК обосновава процедурата и със съмнения относно независимостта на полския Конституционен съд. Всъщност от 2015 г. насам той се превърна в орган на дясната управляваща партия PiS; ясен пример за това е решението, че основни части от Договора за ЕС не са съвместими с полската конституция. Но ЕС трябва да внимава да не улеснява управляващата партия и сродните ѝ партии в други столици да оспорват подобни стъпки.

Когато преди десет години Виктор Орбан започна да премахва върховенството на закона в Унгария, ЕК реагира твърде предпазливо и твърде бавно. Ако сега иска да компенсира този пропуск с фалшива решителност, това може дори да увеличи щетите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 6 rate down comment 2
bgMan
преди 2 години
Как може демократичен ЕС да иска от страна членка да упражнява политическо влияние (разбирай рекет) срещу съдебната си система? Да се махаме от тоя *** съюз!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 1
aldy
преди 2 години
"...Май целия ЕС вече започва да се изражда, отвсякъде ни заливат глупости и най-вече това със зелената сделка, но и с правото и с джендърите и с какво ли не..." За сведение, в САЩ в поне половината щати мъжел0жството е забранено със закон. А за еднополови бракове изобщо не става дума. Но в ЕС преобладават други ч0вечета. Та глупостта е трайна придобивка и за нея лекове няма открити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 5
redcretin
преди 2 години
Целия бивш соц изобилства от бивши величия, дето не пускат кокала с цената на мизерстване на цяла нация. Обаче искат и ЕС парите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 12
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Толкова глупости, колкото си натворил, трудно се виждат на едно място. Еврото се печатало безконтролно? Хехе, браво, гений! И че еврото отслабвало...Не ги разбираш искащите да влязат в ЕС просто защото нямаш никакво понятие от икономика, а дрънкаш за джендърство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 1
ПИЧ
преди 2 години
Май целия ЕС вече започва да се изражда, отвсякъде ни заливат глупости и най-вече това със зелената сделка, но и с правото и с джендърите и с какво ли не. Първоначалната идея за свободен пазар на стоки и услуги, вече се е изродила във най-различни намерения и налагане на правила, писани далеч от народите и от нуждите на всеки един. И днешните проблеми с газта, с електр-енергията и със инфлацията го показват, а и с политиките по отношение на вируса и със погазването на правата на хората и с ограничаване на свободите на придвижване в ЕС, дори и в рамките на самите държави. Отслабващо евро, безконтролно печатане на пари и инфлация - дали не е време за излизане от това чудо. И не разбирам македонците(а и албанците) дето искат да влизат, защо го правят, може би мислят, че ще получат подаяние от ЕС, някакво донорство. Нищо няма да получат, всичко ще си платят. А и сега имат свободна търговия с ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
pinoccio
преди 2 години
Какво нещо са рефлексите от соц. времената. Затова обществата на Източна Европа са по-чувствителни към щуротиите на ЕК, наметнала воала на тоталитаризма с човешко лице. Демократичният централизъм беше понятие от онези времена, изпълнено със солидно съдържание относно разбирането за функционирането на системата. Сега то се появява отново като призрак - предимно нощем, броди по банките на местните парламенти, когато хората спят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още