Омикрон вариантът на коронавируса набира скорост в Европа и САЩ и учените променят очакванията си за пандемията от COVID-19 през следващата година.
Само преди седмици експерти прогнозираха, че страните ще започнат да излизат от пандемията през 2022 г., след като издържаха на поредица от скокове на случаите, предизвикани от алфа, бета, гама и делта вариантите, пише Ройтерс. Първи сред тях се предполагаше, че ще бъдат популациите със значително количество излагане на коронавирус чрез комбинация от инфекции и ваксинация, пише Ройтерс.
На тези места се очакваше COVID-19 да се превърне в ендемично заболяване с по-малко тежки периодични или сезонни огнища. Така и ваксините, които през тази година се разпространиха добре само в развитите икономики, щяха да достигнат до по-голяма част от световното население.
Бързото разпространение на силно мутиралия омикрон вариант обаче и очевидната му способност да заразява отново хората с по-висока скорост от своите предшественици подкопава тези надежди.
Страните вече се връщат към мерките, използвани по-рано по време на пандемията: ограничаване на пътуванията, повторно налагане на изискванията за маски, забрана за големи събирания на хора за зимните празници.
Много повече хора по света ще трябва да бъдат ваксинирани или изложени на COVID, за да преодолее най-лошото от пандемията, казват експерти пред Ройтерс.
„Наистина виждам 2022 г. да бъде много повече от същото, което видяхме през 2021 г.“, коментира д-р Анджела Расмусен, вирусолог в Организацията по ваксини и инфекциозни болести към Университета на Съскечуан в Канада.
Дори след като COVID стане по-ендемичен, варианти ще предизвикват огнища и сезонни скокове за години напред. „Винаги ще има изходен брой случаи на COVID, хоспитализации и смъртни случаи“, посочва д-р Амеш Адаля, експерт по инфекциозни болести в Центъра за здравна сигурност „Джон Хопкинс“.
Надеждата е, че вирусът ще намалее до степен, в която вече не е разрушителен. Животът с COVID-19 обаче няма да означава, че вирусът вече не е заплаха. Вместо това хората ще трябва да бъдат готови да се приспособят, когато се появи следващият вариант, посочва д-р Том Фрийдън, главен изпълнителен директор на Resolve to Save Lives, глобална инициатива за обществено здраве, и бивш директор на Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ.
Някои учени не са напълно готови да изоставят надеждата, че някои части на света ще излязат от пандемията през следващата година. Повече от 270 млн. души са били заразени с COVID, според Световната здравна организация, докато приблизително 57% от световното население е получило поне една доза ваксина, което представлява потенциална защита, която не е съществувала преди две години.
"Дори този имунитет да не е толкова добър срещу омикрон, това не означава, че е безполезен. И този имунитет е по-ефективен срещу сериозно заболяване, отколкото срещу заразяване изобщо", казва д-р Дейвид Дауди, епидемиолог в „Джон Хопкинс“.
преди 2 години Проптър и гембъл инвестираха във сапунени опери, тез, пфайзерът инвестират в рекламата на вируси. нищо лично, просто бизнес. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години колко требе да си прецакан у канчето , че да повярваш на тая статийка ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Правилно е да се каже надеждите за нормално съществуване се изпаряват.Новият ред е тук.Вируса беше удобна тема,основа за налагането му. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години важно е , че противошапният препарат спутник е прецакан , и никъде не се ваксинират с него , дори и в рассията ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Надеждите за край на пандемията се изпаряват >> Пландемиите са планирани и се развиват по план. Както са планирани. И свършват по план. отговор Сигнализирай за неуместен коментар