IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Глобалната данъчна сделка няма да затвори вратичките за избягване на данъци

Според анализ на експерти мултинационалните компании ще могат да намаляват данъчните си сметки чрез вътрешни сделки с интелектуална собственост

08:42 | 11.12.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Лидерите на най-големите икономики в света приветстваха наскоро споразумение за преразглеждане на глобалните правила за корпоративния данък като ключова гаранция, че мултинационалните компании ще плащат справедлив дял данъци.

Споразумението установи глобална минимална ставка на корпоративния данък от 15%, насочена към ограничаване на прехвърлянето на печалбата към юрисдикции с по-ниски данъци. Целта е да се премахнат стимулите за преместване на работни места и печалби в чужбина, пише Ройтрес.

Някои компании обаче все още могат да използват Ирландия, за да намалят данъчните си сметки, дори след като споразумението влезе в сила, според данъчни специалисти и преглед на корпоративните документи, направен от информационната агенция.

Това е така, защото новото споразумение няма да спре компаниите да се възползват от широко прилагана през последните години стратегия, която намалява данъците за период от до десетилетие или повече. Сравнително щедрите данъчни облекчения на Ирландия позволяват на мултинационалните компании с присъствие в страната да продават интелектуална собственост, като патенти и марки, от едно дъщерно дружество на друго, за да генерират удръжки, които могат да бъдат използвани за предпазване на бъдещи печалби от данъци.

Сред компаниите, които са генерирали удръжки, за да намалят облагаемия си доход с повече от 10 милиарда долара всяка през последните години чрез тази стратегия за минимизиране на данъците, са американските технологични компании Adobe и Oracle, показват корпоративни документи.

Доставчикът на бизнес софтуер Oracle отказва да коментира пред агенцията, а от Adobe не са отговорили на запитването за коментар.

Споразумението, сключено с посредничеството на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), трябва да влезе в сила през 2023 г. То беше подписано от повече от 130 юрисдикции, включително Ирландия.

Ирландското финансово министерство коментира, че данъчното третиране на Ирландия на сделките с интелектуална собственост е в съответствие с другите страни от ОИСР.

В отговор на въпросите на Ройтерс ОИСР признава, че компаниите могат да продължат да се възползват от съществуващите стратегии за пренасочване на печалбата, но очаква да не могат да изградят такива данъчни щитове в бъдеще. Подходът обикновено разчита на компания, която също има дъщерно дружество в страна с нулева ставка на корпоративния данък върху доходите, като Бермудските острови, което позволява на компанията да извършва продажбата без данък. Чрез постепенното премахване на юрисдикциите с нулеви данъци за мултинационалните компании ОИСР очаква минималният глобален данък от 15% да направи стратегията непривлекателна.

„Опитваме се да създадем правила за бъдещето“, коментира Джон Питърсън, служител на ОИСР.

Той допълва, че ОИСР не може да бъде сигурна как правилата на всяка страна ще взаимодействат с глобалния минимален данък. Той изразява увереност, че злоупотребите ще бъдат ограничени от изискването страните да изчисляват облагаемия доход в съответствие със счетоводните правила.

Данъчните специалисти казват, че въздействието на сделката остава неясно, тъй като все още предстои да бъдат договорени ключови подробности, включително как да се изчисли сумата на печалбата, която трябва да бъде облагана. В момента страните обсъждат премахването на определени данъчни облекчения. Освен това юрисдикциите биха могли да запазят широка свобода на това как позволяват на компаниите да изчисляват облагаемия доход.

Последна актуализация: 08:09 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още