IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В китайската комунистическа система всеки е уязвим

Богатството, силата и славата не са защита срещу произволната власт на партията

11:18 | 03.12.21 г. 8
Автор - снимка
Създател
<p>
	Затвор в Китай. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Затвор в Китай. Снимка: Bloomberg

Ключов политически контакт, култивиран от Дуан, беше Сун Джънцай, бързо издигащ се служител, смятан за потенциален наследник на президента Си Дзинпин. Сун беше изключен от комунистическата партия и осъден на доживотен затвор за корупция през 2018 г. Шум твърди, че Сун всъщност е бил жертва на „политическа поръчка“.

Връзките на Дуан със Сун може от своя страна да са довели до нейния арест. А може и да е заради близостта ѝ със съпругата на бившия премиер Уън Дзябао, чието семейство бе станало невероятно богато. Въпреки че някога бе вторият по сила човек в Китай, Уън сега е ограничен до общуване с кодове. Мемоарите за майка му, които той публикува в скромен вестник тази година, бяха възприети като завоалирана критика към Си Дзинпин и бързо бяха изтрити от интернет. 

Някои вярват, че Пън Шуай може би също комуникира чрез знаци. На една от снимките, публикувани, за да докажат, че все още е жива, се вижда как тя стои до снимка на Мечо Пух. Си Дзинпин често е подигравателно оприличаван на мечока.

Международната слава не предлага защита от произволната власт. Джак Ма, основател на Alibaba и най-известният бизнесмен в Китай, се осмели да критикува китайските регулатори през октомври 2020 г. Оттогава той почти не се вижда публично. Мън Хунвей беше първият в историята китайски президент на Интерпол, но беше арестуван при посещение в родината си през 2018 г., обвинен в корупция и осъден на повече от 13 години затвор.

Съчувствието към милиардери или партийни функционери, свалени от системата, която някога ги е издигнала, не е безгранично. Но правомощията на китайската държава се използват още по-ожесточено срещу несъгласни адвокати, журналисти и учени. Както показва неотдавнашен доклад на Human Rights Watch, властите често преследват и семействата на дисидентите.

Естеството на китайската система означава, че избягването на политиката не е защита. Светът на бизнеса е сенчест и се основава на връзки, така че всеки работи в това, което Шум нарича „сива зона“, и следователно е уязвим на обвинения в корупция. Всички институции са под властта на комунистическата партия. Умен адвокат или усърден журналист няма да ви помогнат, ако ви арестуват. Обвиненията в съда завършват с осъдителни присъди в 99,9 на сто от случаите.

На върха на системата стои президентът Си Дзинпин, лидер, който почита не само Мао Дзедун, но и Ленин и Сталин. Шефът на тайната полиция на Сталин, Лаврентий Берия, веднъж разкри абсолютната уязвимост на всеки човек в полицейската държава, като каза: „Покажете ми човека и аз ще открия престъплението“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 0 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Хаха... комунистите е хубаво да бъдат измитани от сцената преди да са станали причина за геноцид върху собственият ти народ. И пак това няма нищо общо със закона "Магнитски".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 1
doba
преди 2 години
bgMan, тъй, тъй. Те и Кенеди така ги отстраниха, съвършено различно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 1
bgMan
преди 2 години
Просто е неуместно да го споменаваш, когато става въпрос за отстраняване на опозиция от комунистически режим. Съвършено различен инструмент е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
0pk
преди 2 години
Като оставим на страна китайския "комунизъм", интересното в статия е, че се прокрадва идеята за нормалност - богатстовото, силата и славата да са защита срещу властта в държавата :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
doba
преди 2 години
bgMan, не си чел подробно. В коментара ми е 'като Магнитски' :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
bgMan
преди 2 години
Голяма глупост изръси. Кога законът Магнитски се е използвал от републиканската или демократичната партия да съсипят опозицията срешу тях? Той се използва само срещу престъпници и диктатори, които лъжат обществата си. Понякога и като инструмент за вербуване но само понякога.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
doba
преди 2 години
То щото в капиталистическата си. Пишат те в някой списък за санкции като Магнитски или подобен, запор на сметките и после - върви се оправяй...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 1
0pk
преди 2 години
Мхм, това го потвърждава и Марк, дето има абонамент за периодични изслушвания в конгреса :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още