OBR разбива реториката. Тя опровергава въздействието на политиките, приветствани като икономически ползи от Brexit. По отношение на свободните пристанища тя заключава, че „основният ефект... ще бъде промяна на местоположението, а не на обема икономическа дейност“. Всяка допълнителна дейност би била от толкова „малък мащаб спрямо цялата икономика“, че „вероятно ще бъде трудно да се разпознае дори в ретроспекция“. Ефектът на данъчните облекчения, предлагани в предишни подобни схеми, добавя службата, е по-малко от една пета от сумата, предвидена от Министерството на финансите, тъй като предприятията не са били засегнати от стимулите.
Що се отнася до търговските сделки, OBR оценява ефекта от споразумението с Австралия на около 0,01% от БВП. Междувременно текущите данни подкрепят очакванията й за 15% спад в търговията с ЕС.
Този спад в интензивността на търговията подкрепя оценката за белези от порядъка на 4 процента от БВП, поне 40% от които, посочва OBR, вече са настъпили. Изразено в пари, 1,6% от БВП (който е в рамер на малко над 2 трилиона паунда), или приблизително 32 милиарда лири годишно, вече са загубени. Консервативна оценка за вероятния дял на хазната в този загубен доход е около 12,8 милиарда лири, или три четвърти от парите, събрани от повишаването на националното осигуряване от финансовия министър Риши Сунак. Това е много повече от сумите, събрани от замразяването на праговете (в посока надолу - бел. прев.) за подоходния данък през март. Или би могъл да се предложи буфер срещу инфлацията или покачването на лихвите, които все още може да накарат Сунак да наруши фискалните си правила.
Четири процента от БВП като белези от Brexit означават, че Обединеното кралство ще загуби около 80 милиарда британски лири годишно (на базата на днешния БВП) при груба цена за хазната от 32 милиарда паунда. Тези 80 милиарда представляват загубени или несъздадени работни места; търговия, която няма да се осъществи. 32 милиарда е сумата, с която данъците ще трябва да бъдат по-високи или разходите по-ниски.
Това е крайният резултат за страната и евентуално за партията на торите. Неизбежният факт е, че във време на анемичен растеж, огромен национален дълг и данъчна тежест, която вече е твърде висока за консерваторите, Brexit струва на хазната и на държавата милиарди, които Обединеното кралство можеше да използва.
Има ли нещо от това значение? Като се има предвид слабостта на опозицията и страстта на привържениците на Brexit, няма изгледи за ранно политическо възмездие. Но най-важният недостатък при това правителство е липсата на последователна стратегия за растеж. Джонсън иска да харчи повече и да облага по-малко. Brexit намалява възможностите му за това.
Не е сигурно дали избирателите ще направят връзката между икономическата слабост и Brexit. Но Великобритания вече плаща цената с пари, които не може да си позволи да загуби. Пътят, по който Джонсън се надява да поведе страната, се стеснява от политиката, с която той най-ярко се идентифицира.
преди 3 години ЕС и Великобротания са губещи от БРЕКЗИТ. Ако има печеливши, това най вероятно са САЩ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Борис Джонсън не може да избегне цената на Brexit > Не може. Верно. Да живее Шотксит и Иреексит :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар