IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия Inc. се притеснява от Китай

Китай е двигател на ръста на търсенето на германски машини в последните десетилетия и е най-големият ѝ търговски партньор (внос+износ) 5 поредни години

19:28 | 27.10.21 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Херберт Дийс, лавен изпълнителен директор на VW, защити ангажимента на компанията си в региона, като твърди, че тя поддържа своите „ценности в Синдзян, включително представителство на служителите, уважение към малцинствата и социални и трудови стандарти“. Някога разглеждан като ключ към дългосрочния просперитет на Германия, сега Китай се разглежда от Берлин като дългосрочен проблем.

Нещо се е променило

Дори най-големите защитници на Китай в Германия вече не се преструват, че икономическият просперитет може да превърне огромната част на Азия в демокрация от западен стил - идея, известна като „трансформация чрез търговия“, която се пропагандира от германските ръководители и политици след Студената война.

„Трезвата оценка е, че „трансформацията чрез търговия“ е достигнала своите граници“, заключава BDI. „Очакването, че глобалната икономическа взаимозависимост автоматично ще улесни разпространението и развитието на пазарните икономики и демократичните структури, не се осъществи“, заключава организацията.

Тази проверка на реалността постави германския бизнес в затруднение и то не само по отношение на Китай. Едно от четири работни места в Германия зависи от износа и въпреки постоянния натиск от страна на партньорите си, Германия има един от най-големите търговски излишъци в света от десетилетия. Голяма част от тази търговия е с авторитарни държави като Китай и Русия.

Докато Германия винаги е търгувала с неприятни режими, тя никога не е разчитала на такива до степента, в която сега разчита на Китай. Въпреки че САЩ все още са най-големият експортен пазар на Германия като цяло, Китай е двигател на голяма част от ръста на търсенето на германски машини и автомобили през последните десетилетия и е най-големият търговски партньор на Германия (комбиниран износ и внос) в продължение на пет години подред.

Въпросът е колко устойчиви са тези тенденции. Много германски индустриалци започнаха да осъзнават, че Китай, който разчита на техния инженерен нюх, за да модернизира икономиката си, може вече да не се нуждае от тях. С течение на времето Китай стана доста добър в проектирането и изграждането на специализираните машини, инструменти и друго оборудване, за което се нуждаеше от Германия.

Дебатът за Китай в германската индустрия идва, когато политическите ветрове в страната се променят. И Зелените, и либералните Свободни демократи, двете партии, които се очаква да се присъединят към социалдемократите при сформирането на ново правителство, заемат значително по-твърда позиция спрямо Китай, отколкото отиващия си канцлер Ангела Меркел.

Меркел е критикувана от години, че е твърде мека към Китай. В разгара на миналогодишните демократични протести в Хонконг тя отлетя за Китай с голяма търговска делегация и се срещна със Си. Тя беше и движещата сила зад инвестиционното споразумение на ЕС с Китай. Сделката, подписана миналия декември, среща силна съпротива във Вашингтон, където през последните години се формира консенсус между двете партии, че Западът трябва да заеме по-строга позиция спрямо Китай.

„Онези, които очакват Европа да бъде неутрална в противопоставянето между Китай и САЩ, забравят за реалността“, казва Биджан Джир-Сарай, говорител на Свободните демократи в германския парламент по външната политика. "Разбира се, ние също се борим за европейските интереси, но нашето място е в тясно партньорство със САЩ и не трябва да си правим илюзии“, допълва говорителят.

Сред насоките на BDI за новата европейска външноикономическа политика например има призив за по-силно евро спрямо другите валути, като се твърди, че това „ще осигури на Европа по-голяма тежест в международната платежна система и световните финансови пазари“.

Нилс Шмид, говорител по външната политика на СДП в германския парламент, твърди, че Германия трябва да настоява по-силно в рамките на ЕС за обща позиция по отношение на Китай – такава, която не е непременно в опозиция на тази на САЩ, но поставя европейските интереси на първо място.

Бъдещото правителство на Германия трябва да "укрепи основите за способност за действие - както на национално, така и на европейско ниво", казва той. „Тогава няма да има нужда да се обявява нова Студена война с Китай“, заключава той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:14 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
evlogi
преди 3 години
Продадоха се за краткосрочни печалби.В най-скоро време точно германците ще бъдат главният потърпевш.Бидейки държава с голям индустриален сектор и голям износител на висок клас оборудване, ще се окажат едни от най-засегнатите от конкуренцията на китайските фирми, които постепенно се изкачват по хранителната верига.И то с тяхното , на самите германци,най-любезно съдействие...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още