Което означава, че много може да се обърка, и то бързо. Повишаването на лихвените проценти може да удвои или утрои днешната лихва от 400 милиарда долара по националния дълг. За една нощ това перо може да стане съперник на социалното осигуряване и Medicare (държавната здравна пргорама – бел. прев.) като най-големия отделен бюджетен разход.
Наличните опции само биха задълбочили проблема на обществото с инфлацията: големи увеличения на данъците и съкращения на разходите, финансиране на дефицити от централната банка (водещо до по-голяма инфлация) или строги мерки за принуждаване на частните вложители да държат държавен дълг, като така по същество се отчуждават частните спестявания.
Въпреки че социалните обезщетения номинално се индексират с инфлацията - за следващата година бе обявено повишение от 5,9% - Конгресът знае добре как да си възстанови разходите за обезщетения, като ги облага с данъци. За програми като Medicare и Medicaid, които предоставят обезщетения в натура, още по-простият начин е да се намалят плащанията на доставчиците на услугите, което потребителите ще изпитат като влошено качество и по-дълго време за чакане.
Към засилването на раздразнението на избирателите добавете и вероятното таргетиране от Конгреса на косвени облекчения, които ефективно ще поставят почти 100% от американците на помощи. Облекченията включват приспадане на ипотечните лихви и необлагаеми здравни грижи, предоставяни от работодателя.
Когато избирателите са гневни и объркани, както става, когато инфлацията нарушава техните очаквания и житейски планове, стават възможни нови неща, добри и лоши. Еволюционистите говорят за „прекъснатото равновесие“. Пристъп на трансформираща обществото инфлация със сигурност ще ни изведе от старото и изчерпано равновесие към ново, което можем да се надяваме, че ще се окаже устойчиво в дългосрочен план.
Никой не е планирал нашия гигантски експеримент в посока социална и административна държава. Непоследователността му отдавна се проявява. Много от неговите функции дори не са за решаване на някакъв проблем, а за задоволяване на групи избирателите, които искат власт над свои съграждани.
Всички живи неща трябва да се променят и адаптират. Това включва сегашната фискална държава, която толкова очевидно е свършила бензина, че почти всички хора, от „най-будните” до най-тръмпистки настроените, го усещат по някакъв начин.
преди 3 години трансформираща обществото инфлация ... WTF? Тая след преходната ли идва ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години копейките приключват и се редиш на друга опашка , а ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години .....може .... ама дали?Пак теории и размисли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ваймарската република може да роди само промяна към насилие.Когато грабиш така на едро и така от всички - винаги си плащаш с куршум!Вчера некви се хвалат как правили филм за "най-големия банков обир" на стойност 32 милики. А некви хакерчета наскоро ударили криптобанка и прибрали 800 милик с един клик. Е, това е мащаба на грабежот от светот и то с кликове. НАСИЛИЕТО Е НА ПЪТ! ВЪЗСТАНОВЕВАНЕ НЕМА ДА ИМА. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Инфлацията в САЩ може да роди голяма политическа промяна >> Браво Пеше, едно заглавие смислено. +1 отговор Сигнализирай за неуместен коментар