Американският енергиен сектор се търгува на цена, еквивалентна на около 13 пъти консенсусната прогнозна печалба през следващите 12 месеца, в сравнение с около 20 пъти за другите членове на индекса S&P 500. Това може би обяснява защо енергийният сектор представлява едва 2,3 % от S&P 500 днес, спрямо 11,3 % през 2007 г.
Тенденцията отчасти отразява как по-големите инвеститори - като университетски фондации и пенсионни фондове - изоставят тези инвестиции, донякъде, за да демонстрират „зелената” си репутация на своите заинтересовани страни.
По същество новите модели на инвестиционните потоци са подкрепени от нова пазарна доктрина, че „всичко възобновяемо е страхотно и всичко свързано с изкопаеми горива е ужасно“.
В резултат на това отливът на инвестиции към конвенционалните енергийни компании и активи би могъл да намали инвестициите в глобалното енергийно предлагане, да създаде недостиг и да стимулира инфлацията. Това на практика би влошило жизнения стандарт и би увеличило приблизително единия милиард души, които вече живеят в енергийна бедност.
Излишъкът от пари може също (неумишлено) да задържи иновациите, тъй като много инвеститори нито желаят, нито са поощрявани да насочват капитала към по-иновативни области, които биха подобрили съществуващите енергийни източници, като улавянето на въглерод.
Иновациите са жизненоважни, ако светът иска да постигне нетни нулеви въглеродни емисии до 2050 г., а част от тези иновации трябва да бъде засилването устойчивостта на съществуващите изкопаеми горива.
В крайна сметка изкопаемите горива ще останат ключов компонент на глобалното енергийно уравнение през следващите три десетилетия. Според Международната агенция по енергия, дори при най-агресивния й сценарий за енергиен преход (с достигне на нетна нула до 2050 г.), изкопаемите горива ще продължат да съставляват 20% от световната енергия през 2050 г., в сравнение с около 80% днес.
Във финансово отношение, ако демонстративните капиталови потоци продължат темпа си, съществува реална опасност ESG балонът да се спука по подобен начин на тези в технологиите и имотите.
В крайна сметка успешният преход към чиста енергия е този, който е рентабилен и достъпен за всички. Жизненоважно е трилионите долари, които заедно инвестираме в прехода, да бъдат подчинени на същата дисциплина, която прилагаме към всяка бизнес инициатива, която се надяваме, че ще оцелее.
преди 3 години масур за тебе , отпред и отзад ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ти тва спихване/спукване сигурно от 5-6 години го пророкуваш , все за следващия месец/тримесечие и то все не идва ... митрофанова информира ли ви на оперативка какво да обяснявате , защо аджеба масква е теглила спешно заем от $17млрд от МВФ за да си оправя бакийте и профицитния бюджет и продължава да попродава злато от резерва ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години импе , и ти не си виждал финансов отчет , недей така с лошо наред ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Пеше, не може, а ЩЕ се спука. Още малко печатане си требе. И не само той! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Така е, когато на пазарите доминират институционални инвеститори, които трупат публичен рейтинг, инвестирайки чужди пари - и орди тотални слабoyмници, които не са виждали финансов отчет в живота си. За пример - такива "инвеститори" - инвестиращи обществени средства, принуждаваха фондмениджърите да продават акции на петролните компании на абсурдно ниски цени - пролетта миналата година. Ако някой, инвестиращ свои пари, бе направил това - сега щеше да се застреля - ама на тия не им пука, нали парите не са техни и никой не им търси сметка? И какви дивиденти точно раздават зелените порове? Щото мене догодина Газпром и Лукойл ще ми донесат 10+ % дивидентна доходност !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар